Zamknij

Awaria w "Czajce". 10,5 mln zł kary dla MPWiK za nielegalny zrzut ścieków

21.02.2020 14:35
awaria w Czajce
fot. Piotr Molecki/East News

10,5 miliona złotych - tyle wynosi podwyższona opłata za nielegalny zrzut ścieków do Wisły, którą poniesie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wody Polskie naliczyły karę za zrzut nieczystości do Wisły w związku z awarią kolektorów ściekowych w sierpniu ubiegłego roku.

Kwota, jaką Wody Polskie naliczyły na MPWiK, wynosi 10 501 540 zł. Nie może być ona w żaden sposób przerzucona na mieszkańców.

W ocenie Wód Polskich oraz organów ochrony środowiska wystąpił zrzut nieoczyszczonych ścieków do rzeki Wisły bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego

- poinformowano w komunikacie przesłanym PAP.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jak podkreśliły Wody Polskie, zgodnie z ustawą o Zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków, "tego rodzaju koszty spółek wodno-kanalizacyjnych są niekwalifikowalne i nie mogą być wliczane w opłaty za wodę i ścieki".

MPWiK przysługuje prawo do wniesienia reklamacji w terminie 14 dni.

Pogorszenie jakości wody w Warszawie i na Mazowszu

Zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły nastąpił 28 sierpnia 2019 roku, kiedy awarii uległ drugi rurociąg układu przesyłowego. Dzień wcześniej zepsuł się pierwszy. Między 28 sierpnia a 14 września ścieki trafiały prosto do Wisły.

Awaria wpłynęła na jakość wody w Wiśle w Warszawie i na Mazowszu. Jak poinformowała rzeczniczka MWIOŚ Milena Nowakowska, w porównaniu do stanu wód z 2018 r., w punktach na terenie m. st. Warszawy stwierdzono "pogorszenie z I klasy czystości wód na stan poniżej dobrego".

Zdaniem Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska ubiegłoroczna awaria powinna być zaklasyfikowana jako "poważna", ponieważ razem ze ściekami do rzeki trafiały substancje uznawane za "szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego" - rtęć, kadm, aldryna czy trichlorometan.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP