Zamknij

Awantura o krzyż w sali ślubów na Białołęce. Radni PiS żądają jego przywrócenia

14.01.2020 16:45
sala ślubów USC
fot. usc.um.warszawa.pl

We wrześniu 2019 roku z Urzędu Stanu Cywilnego na Białołęce zniknął krzyż. Podjęto decyzję o zachowaniu religijnie neutralnego charakteru sali. Radni PiS nie godzą się z tą decyzją i domagają się powrotu krucyfiksu.

Radni PiS domagają się przywrócenia krzyża do sali ślubów USC na warszawskiej Białołęce. Przygotowali projekt stanowiska Rady Dzielnicy Białołęka w tej sprawie.

Zobacz także

"Urzędy bezstronne religijnie"

Krucyfiks wisiał w sali ponad 20 lat. Usunięto go jesienią 2019 r. na wniosek Agaty Diduszko-Zyglewskiej z Koalicji Obywatelskiej. Radna domagała się "neutralnej światopoglądowo sali", powołując się na konstytucję.

- Urzędy miejskie zgodnie z obowiązującym prawem powinny być neutralne religijnie, ponieważ mają służyć wszystkim mieszkańcom, a nie tylko wyznawcom konkretnej religii - uważa Diduszko-Zyglewska.

[...] Gwarantem wolności każdego i każdej z nas jest to, że władza i jej narzędzia, czyli urzędy, szkoły, ministerstwa itp. pozostaną bezstronne religijnie. Bo kiedy konkretną religię wyznaje władza i urząd, obywatel traci osobisty wybór - argumentowała na Facebooku.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Diduszko-Zyglewska nie otrzymała odpowiedzi na swoją interpelację, mimo to krzyż został zdjęty.

Jak podaje PAP, dyrektor USC m.st. Warszawy podjął decyzję "o zachowaniu religijnie neutralnego charakteru sali wobec odbywających się w niej świeckich ceremonii zawarcia związku małżeńskiego".

Radni PiS chcą przywrócenia krzyża

Teraz powrotu krucyfiksu do urzędu domagają się radni. - W związku z licznymi apelami mieszkańców żądamy powrotu Krzyża do Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Dzielnicy Białołęka – napisali w projekcie stanowiska Rady Dzielnicy Białołęka.

Zasada bezstronności religijnej i światopoglądowej państwa, w przeciwstawieństwie do zasady "świeckości", umożliwia obecność religii zarówno w wymiarze życia prywatnego, jak i publicznego. […] Bezstronność państwa w kwestii przekonań religijnych bądź światopoglądowych nie stanowi też przeszkody do obecności symboli religijnych, chociażby znaku krzyża, w przestrzeni publicznej - podkreślili w swoim stanowisku.

Radny PiS Piotr Gozdek wyraził nadzieję, że projekt stanowiska Rady Dzielnicy w sprawie krzyża znajdzie się w porządku obrad najbliższej sesji, która ma się odbyć za dwa tygodnie.

Zobacz także

RadioZET.pl/Warszawa.naszemiasto.pl/PAP