Zamknij

"To dla nich ważne". Oto akcja, dzięki której Powstańcy znów czują się potrzebni

25.08.2020 14:39
Władysław Rosiński
fot. materiały prasowe

To już V edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię. Doceniamy nie tylko Powstańców Warszawskich, ale też tych, którzy wkładają całe swoje serca w to, by wydarzenia sprzed lat nie zostały zapomniane. - Dzięki tej akcji Powstańcy znowu czują się potrzebni - mówi aktor Maciej Zakościelny.

Są wśród nas ci, którzy poświęcają energię i czas, by wydobyć z mroku historię – mówi Małgorzata Kożuchowska w spocie promującym V edycję kampanii BohaterON – włącz historię!. To właśnie takich osób poszukują organizatorzy akcji – osób, firm, instytucji, organizacji czy po prostu pasjonatów, którzy z całą swoją energią pielęgnują pamięć o wydarzeniach sprzed lat i promują historię.

Jeszcze tylko do 31 sierpnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Laureatów wybierze Kapituła Nagrody, a warto podkreślić, że oprócz przedstawicieli rządu zasiądą w niej Hanna Stadnik ps. „Hanka” (sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej), a także Władysław Rosiński ps. „Zapałka” (strzelec w Powstaniu Warszawskim), który zresztą u boku Magdaleny Różczki, Agnieszki Więdłochy, Antoniego Pawlickiego, Macieja Zakościelnego i pozostałych ambasadorów akcji wystąpił w promującym kampanię spocie. 

- Zawsze biorę udział w tej akcji. Po tych wszystkich edycjach wiemy, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Tym ludziom, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim ona się należy – mówi Maciej Zakościelny.

To dla nich ważne, żeby kultywować tę pamięć. Pan Władek (Rosiński – red.) sam powiedział, że oni byli zapomniani przez lata, a m.in. dzięki tej akcji oni znowu czują się potrzebni

– dodaje Zakościelny. - Mój dziadek też jest powstańcem. Nie warszawskim, ale wileńskim – opowiada Maciej Musiał, dodając: „twórcom i uczestnikom historii trzeba pokazywać, że o nich pamiętamy”.

Ambasadorzy kampanii BohaterON i Władysław Rosińki ps. Zapałkajpg
fot. materiały prasowe

Zobacz także

BohaterON - doceń i zgłoś kandydata do nagrody

– Chcemy wspólnie docenić tych, którzy podtrzymują pamięć o historii Polski: społeczników, pasjonatów, wszystkich, którzy swoim zapałem i kreatywnością sprawiają, że historia jest dla nas ciekawsza i staje się naprawdę nasza. Zależy nam na tym, aby pokazać, że historię powinniśmy pielęgnować i opowiadać sami, ponieważ inni mogą to zrobić za nas. Mówimy o niej, nawet jeżeli jest bolesna i trudna. Pokażmy, że o niej pamiętamy w każdej sytuacji – mówi organizatorka projektu BohaterON - włącz historię! Agnieszka Łesiuk-Krajewska, zachęcając do zgłaszania kandydatów.

A kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie kampanii i przesłać jego skan wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl. Dodajmy, że głosować będą mogli również internauci. Za pośrednictwem strony www.BohaterON.pl w każdej kategorii przyznają Złotego BohaterONa Publiczności. 

Zobacz także

RadioZET.pl