Zamknij
Burza w Warszawie
  • EN_01509199_0004
  • EN_01509166_0001
  • mid-22117027
  • 7 Zobacz
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Burza śnieżna w Warszawie i okolicach. Przed południem w poniedziałek zanotowano obfite opady śniegu i deszczu. Pojawiły się również błyskawice. IMGW wcześniej wydało dla stolicy ostrzeżenie II stopnia przed silnym wiatrem.

Burza śnieżna zaskoczyła mieszkańców Warszawy i innych miast Mazowsza. Przed południem w poniedziałek pojawiły się bardzo intensywne opady śniegu i silny wiatr. Zaobserwowano również błyskawice.

Kilka godzin wcześniej IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Najsilniejsze porywy wystąpią nad ranem i w pierwszej części dnia" - napisał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Burze śnieżne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce, niemniej jednak w tym mroku, to już kolejna burza. Wcześniej występowały one w piątek, choć nie z takim natężeniem. Były mniej spektakularne, towarzyszyło im mniej wyładowań, mniej gradu i nie doszły do Warszawy" – podkreśla synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Burza śnieżna w Warszawie. Intensywne opady i pioruny

"Blue Monday wygląda jak apokalipsa", "Mokotów grad śnieg i pioruny - Praga cała biała - komunikacyjna masakra", "5 stopni, lekki deszczyk, wiec ubrałem jesienną kurtkę i spacerkiem do pracy. Nagle wiatr jak zawiał to, z ręką na sercu, miałem trudności z ustaniem. Po chwili śnieg, a w zasadzie śnieżyca i grad" - to tylko niektóre komentarze mieszkańców stolicy na Twitterze.

"Burzowa linia szkwałowa z opadami śniegu, krupy śnieżnej, wyładowaniami i silnym wiatrem powoli przechodzi już przez Warszawę i aktualnie znajduje się na wysokości: Gniezno-Kutno-Sochaczew-Warszawa-Sokołów Podlaski-Siemiatycze" - podał po godz. 10 IMGW na Twitterze.

Ostrzeżenia Instytutu obowiązują w Warszawie do końca poniedziałku. ''Przez obszar województwa, z północy na południe, przemieszcza się strefa bardzo aktywnego frontu atmosferycznego, na którym występują burze. W najbliższych godzinach porywy wiatru mogą dochodzić do 90 km/h, a lokalnie nawet do 100 km/h. W godzinach popołudniowych wiatr zacznie stopniowo słabnąć" - napisano w komunikacie meteorologicznym.

Wiatr zerwał dach punktu testów na COVID-19

W Płocku porywisty wiatr uszkodził w poniedziałek namiot, w którym działał punkt pobrań wymazów do testów na COVID-19. Interweniowała straż pożarna. Namiot został zwinięty. W Mławie wiatr zerwał część dachu przy zakładzie LG, który uszkodził kilka aut. W obu przypadkach nikt nie odniósł obrażeń.

Do uszkodzenia namiotu z punktem pobrań wymazów do testów na COVID-19, znajdującym się na ul. Kobylińskiego w centrum Płocka, doszło w poniedziałek rano. - Nikomu nic się nie stało. Namiot został przez strażaków zwinięty, aby nikomu nie zagrażał - powiedział PAP st. kpt Rafał Gołębiewski z mazowieckiej komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

W od północy PSP odnotowała na terenie woj. mazowieckiego ok. 170 zdarzeń spowodowanych silnie wiejącym wiatrem. "- o zgłoszenia dotyczące przede wszystkim powalonych drzew i urwanych konarów. Nie ma informacji, by w wyniku tych zdarzeń ktoś ucierpiał – przekazał w poniedziałek rano st. kpt Gołębiewski z mazowieckiej komendy wojewódzkiej PSP.

W Mławie silny wiatr zerwał w poniedziałek część dachu przy zakładzie LG, który uszkodził kilka samochodów. - Na miejscu są dwa zastępy ochotniczej straży pożarnej, czekamy na pogotowie energetyczne. Nie ma informacji o poszkodowanych – powiedział st. kpt Jacek Dryll z mławskiej komendy powiatowej PSP. W poniedziałek rano nad Mławą i Płockiem wraz z silnie wiejącym wiatrem przeszła burza z opadami śniegu.

RadioZET.pl/PAP