Zamknij

Koronawirus. Targowiska traktowane jak sklepy spożywcze. Zostaną zamknięte?

25.03.2020 14:39
targowisko
fot. Adam Burakowski/REPORTER

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 rząd poinformował o ograniczeniach dotyczących przemieszczania się. Wyjść z domu można tylko w określonych przypadkach, np. do apteki, sklepu spożywczego czy lekarza, a liczba osób w grupie nie może przekraczać dwóch (nie dotyczy to rodzin). Co zatem z targowiskami? Jak poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, Warszawa czeka na druk rozporządzenia administracji rządowej w tej sprawie.

W poniedziałek prezydent Poznania otrzymał nakaz od wielkopolskiego sanepidu dotyczący zamknięcia poznańskich rynków i targowisk. Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa zamknięto także targowisko miejskie w Ełku czy Ciechanowie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W Warszawie targowisk jest 60, z czego tylko 1/3 jest administrowana przez miasto. Reszta to podmioty prywatne. Zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem ministra zdrowia w stolicy zamknięto galerie handlowe, natomiast sklepy spożywcze działają. Jak wyjaśniła rzeczniczka, za takie zostały uznane targowiska.

Nie było zakazu zamykania sklepów spożywczych, to tym samym targowiska mogły funkcjonować

- dodała Karolina Gałecka.

Zobacz także

Zamkną targowiska? "Trwają analizy"

Gałecka, dopytywana o ewentualne decyzje ws. zamykania targowisk i hal targowych w Warszawie, wyjaśniła, że w chwili obecnej w ratuszu trwają analizy związane z rozporządzeniem, które premier wraz z ministrem zdrowia ogłosili podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zapewniamy, że będziemy się stosować do rozporządzenia administracji rządowej, natomiast czekamy na druk tego rozporządzenia

- podkreśliła i dodała, że na konferencji nie padły odpowiedzi na pytania, które - jak zaznaczyła - "same się rodzą" w głowach zarówno samorządowców, jak i samych warszawiaków. Poinformowała także, że władze stolicy nie zostały wcześniej poinformowane o kolejnych obostrzeniach.

W rozmowie z PAP, przedstawiciele Hali Mirowskiej i Hali Banacha w Warszawie poinformowali, że do wtorku obowiązywały zasady, zgodnie z którymi, do środka hali było wpuszczanych maksymalnie 50 klientów. Reszta klientów czekała na swoją kolej na zewnątrz hali. Pilnowali tego ochroniarze hal.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 957 osób (stan na środę, godz. 14.30). Na skutek COVID-19 13 osób zmarło. Na Mazowszu wirusa zdiagnozowano u 212 osób.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii. We wtorek rząd poinformował o zaostrzeniu warunków kwarantanny.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP