Zamknij

Cała Warszawa strefą zagrożenia. Coraz więcej przypadków wścieklizny

27.04.2022 13:05
Wścieklizna
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News

Cała Warszawa została objęta strefą zagrożenia wścieklizną. Odpowiednią decyzję w tej sprawie podjął wojewoda mazowiecki. Te zmiany dla mieszkańców oznaczają przede wszystkim ograniczenia przy wyprowadzaniu zwierząt na zewnątrz.

Wścieklizna, bardzo groźna choroba zakaźna, szerzy się w stolicy od kilku miesięcy. Od początku tego roku w stolicy wykryto 9 zakażeń. Ostatnie odnotowano m.in. na terenie dzielnicy Wawer. Z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiększył teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.

Jak podał stołeczny ratusz, warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych.

Wścieklizna w Warszawie. Rozszerzono strefę zagrożenia

Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę. W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/UM Warszawa/PAP

C