Zamknij

Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. Najgorzej m.in. w Warszawie

10.01.2020 12:45
kościół
fot. Jakub Kaminski/East News

Poznaliśmy wyniki najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Najmniej Polaków uczestniczy w mszach m.in. w stolicy. Częściej przyjmujemy za to komunię.

Według raportu ISKK regularnie na msze święte uczęszcza 38,2 proc. polskich katolików. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", to o 0,1 procent mniej niż w ubiegłym roku i prawie 10 proc. mniej niż na początku roku dwutysięcznego.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Ogromny spadek religijności Polaków odnotowano względem roku 1980, kiedy to osoby "wierzące i praktykujące" stanowiły 51 proc. wiernych. Wtedy jednak tylko 7,8 proc. katolików przyjmowało w Polsce komunię. Według najnowszego raportu w roku 2018 było to 17,3 proc. wiernych.

Frekwencja Polaków na mszach - raport ISKK. Jak jest w Warszawie?

Rozbieżności występują również w samej stolicy. Warszawa dzieli się na diecezję warszawską (lewa strona Wisły i okolice), gdzie do kościoła regularnie chodzi nieco ponad jedna czwarta (27,6 proc.) spośród 1,425 mln wiernych (14,3 proc. przyjmuje komunię) oraz warszawsko-praską (prawobrzeżna część miasta z przyległościami), która jest bardziej pobożna. Regularnie msze celebruje tu 31,7 proc. spośród około miliona zarejestrowanych katolików, a sakrament przyjmuje niecała połowa - 15,5 proc.

Wyniki te plasują stolicę wśród 42 diecezji na... szóstym miejscu od końca. Gorzej jest tylko w w diecezjach: zielonogórsko-gorzowskiej, sosnowieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i szczecińsko-kamieńskiej.

Stolica plasuje się także w "ogonie" zestawienia dotyczącego liczby dzieci i młodzieży uczęszczających na religię w szkole. W Warszawie to niecałe 75 proc. uczniów. W skali kraju odsetek uczniów chodzących na religię wynosi 88 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"/Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego