Zamknij

"Arcyku***morderca" i nieszczęśliwa miłość. Powstał serial o Czarnym Romanie

18.12.2019 15:11

O Czarnym Romanie, czyli Janie Wiesławie Polkowskim słyszał każdy warszawiak, a jego życie owiane jest legendą. Kim tak naprawdę był? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć twórcy audiodokumentu.

Czarny Roman
fot. Facebook.com/Humans Of Warsaw

Dlaczego Czarny Roman? Był tak nazywany z powodu swojego ubioru, który w późniejszych latach życia zmienił na bardziej jaskrawy. Po mieście przechadzał się często w czarnych eleganckich spodniach i golfie oraz kapeluszu, różowym kostiumie lub kombinezonie narciarskim.

Zobacz także

"Świadomość nieśmiertelności mordu"

Jan Polkowski najczęściej pojawiał się na Nowym Świecie, Chmielnej, Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście, w okolicach "patelni" i w Parku Saskim. „Jestem świadomością nieśmiertelności mordu” - słyszeli od niego spacerujący w centrum stolicy warszawiacy. Dla wielu był zagadką, tak samo jak często wspominany przez niego "arcyku***morderca". W niektórych wzbudzał strach, kiedy przepowiadał katastrofę. Uważał, że na Warszawę spadnie meteoryt, który zabije 1,2 mln osób.

Czarny Roman bez wątpienia zapisał się na kartach historii stolicy. Krążyły legendy, że w czasach PRL-u był cinkciarzem, który wzbogacił się na handlu zagranicznymi walutami. Miał zostać oszukany przez znajomych, dlatego stracił wszystkie pieniądze. Inni twierdzą, że załamał się po tragedii rodzinnej. Według kolejnej teorii zostawiła go żona, co doprowadziło do choroby psychicznej. Wielu sądziło, że dziwaczne monologi najpopularniejszego bezdomnego stolicy to objawy schizofrenii.

Czarny Roman zmarł 5 grudnia 2017 roku. Na pogrzeb z Nowego Jorku przybyła żona, córka i syn Polkowskiego. Od dawna nie mieli z nim kontaktu. O śmierci legendy stolicy poinformował na Facebooku Cezary Ciszewski, polski reżyser, dziennikarz i fotograf.

"Czarny romans" - audioserial o Czarnym Romanie

Kim właściwie był? Najsłynniejszym warszawskim bezdomnym? Szamanem, cinkciarzem, kolorowym ptakiem? - można przeczytać na stronie czarnyromans.pl.

Odkrywanie tej tajemnicy zajęło im blisko rok. Żeby być jak najbliżej dawnych ścieżek Romana, autorzy audioserialu urządzili studio nagraniowe w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w centrum Warszawy. Twórcy zajrzeli nie tylko na warszawskie ulice, którymi chodził Roman, ale też poza Warszawę i poza Polskę, do Berlina, Amsterdamu czy Nowego Jorku. Rezultat poszukiwań to portret nieszablonowej postaci i kronika polskiej transformacji - czytamy.

Twórcy przez rok przeprowadzili prawie 100 wywiadów. Serial zaplanowany jest na 7 odcinków. Pierwszy możemy obejrzeć za darmo w sieci.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

loader
Czarny Roman
fot. Bartosz KRUPA/East News

RadioZET.pl/audioteka.pl/czarnyromans.pl