Zamknij

Czerwone plakaty na ulicach polskich miast. Mają pokazać, co zabierze Polski Ład

28.09.2021 16:07
Kampania ratusza
fot. Wojtek Laski/East News, UM Warszawa

Pod hasłem Polski Rozkład stołeczny ratusz szykuje kampanię uświadamiającą mieszkańcom Warszawy, na co zabraknie pieniędzy z powodu rządowego programu Polski Ład. Billboardy i plakaty zawisną w komunikacji miejskiej, na przystankach autobusowych i na słupach ogłoszeniowych.

Czerwone plakaty będą "krzyczeć" do mieszkańców, że z powodu Polskiego Ładu Warszawa będzie zmuszona m.in. zmniejszyć częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej, zamknąć świetlice szkolne i zawiesić wypłacanie stypendiów.

Rządowe zmiany podatkowe tylko w przyszłym roku zabiorą Warszawie prawie miliard 300 milionów złotych dochodów. Do 2031 roku kasa miasta zubożeje o 15 mld. Rząd planuje rekompensaty dla samorządów, ale tylko w przyszłym roku. W dodatku chodzi o 8 mld subwencji do podziału na wszystkie samorządy.

Kampania
fot. UM Warszawa

Do akcji "Polski Rozkład" oprócz Warszawy przyłączyły się również Poznań, Bydgoszcz i Białystok. Miasta te planują podobne kampanie skierowane do swoich mieszkańców. 

W tym tygodniu posłowie mają zakończyć prace nad rządowym projektem. Polski Ład zakłada szerokie zmiany w ustawach podatkowych i ubezpieczeniowych. Są wśród nich: mieszkanie bez wkładu własnego, wyższa kwota wolna, podniesiony próg podatkowy oraz inne zasady dotyczące rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

RadioZET.pl/MG