Zamknij

Czy chiński wirus zagraża Warszawie? Lotnisko Chopina monitoruje sytuację

21.01.2020 10:22
Samolot
fot. Mateusz Jagielski/East News

W Chinach i Azji szaleje koronawirus podobny do SARS, wywołujący zapalenie płuc. Liczba zakażonych wzrosła do ponad 200. Na lotniskach w USA pasażerowie podróżujący z Dalekiego Wschodu są poddawani badaniom lekarskim. A jak jest w Polsce? Lotnisko im. Chopina monitoruje sytuację.

Wirus pojawił się najpierw w chińskim mieście Wuhan. Do tej pory stwierdzono 200 zakażeń - głównie w Chinach, ale pierwsze przypadki odnotowano także w Korei Południowej, Japonii i Tajlandii. Jak donosi BBC.com, chińskie służby medyczne poinformowały o śmierci czwartej osoby - 89-latka.

Zobacz także

Choroba przypomina zapalenie płuc, objawia się gorączką, kaszlem i problemami z oddychaniem. Niestety, chińska komisja zdrowia narodowego potwierdziła najgorsze obawy - koronawirus przenosi się bezpośrednio między ludźmi.

WHO przygotowała wytyczne na wypadek pojawienia się epidemii, jednak do tej pory nie mówi się o żadnych ograniczeniach międzynarodowego transportu i handlu.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Amerykanie poddają podróżnych badaniom. Co z Warszawą?

Stany Zjednoczone dmuchają na zimne i poddają podróżnych przylatujących samolotami z Wuhanu do Los Angeles, San Francisco i Nowego Jorku badaniom lekarskim. Podobne działania wprowadzono w Singapurze i Hongkongu.

Warszawa nie ma bezpośredniego połączenia z Wuhanem, jednak na Okęciu lądują samoloty z Pekinu, Tokio, Seulu i Bangkoku. Na lotnisku im. Chopina nie wprowadzono kontroli monitorujących stanu zdrowia pasażerów. Jak tłumaczy Piotr Rudzki, rzecznik Lotniska Chopina, na razie nie ma zaleceń dla lotnictwa cywilnego ze strony międzynarodowych organizacji.

Współpracujemy na bieżąco z miejscową graniczną stacją sanitarno-epidemiologiczną i monitorujemy sytuację. W razie czego nasze służby są gotowe podjąć działania w celu zadbania o bezpieczeństwo – zapewnia rzecznik w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Podkreśla, że pomoc zostanie udzielona każdemu podróżnemu, który gorzej się poczuje.

Zobacz także

RadioZET.pl/BBC/CNN/"Gazeta Wyborcza"