Zamknij

Dla kogo darmowa komunikacja miejska w Warszawie? Radni zdecydowali

06.12.2019 10:58
tramwaj
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Rada Warszawy zdecydowała o bezpłatnych przejazdach transportem publicznym. Za darmo z komunikacji miejskiej skorzystają dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu.

W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że dotychczasowe przepisy pozwalały na nieodpłatne przejazdy dzieciom od urodzenia do 30 września w roku kalendarzowym, w którym kończą 7 lat.

Zobacz także

Jednocześnie uczniowie szkół podstawowych uczący się lub mieszkający w Warszawie mogą jeździć komunikacją miejską bezpłatnie na podstawie wydawanej przez ZTM Karty Ucznia. Może być ona wydana jednak tylko po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub zaświadczenia wydanego przez szkołę.

Luka prawna

Według miasta powstała luka prawna. Siedmioletnie dzieci z odroczonym obowiązkiem nie mają uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami warszawskiego transportu publicznego.

Teraz, zgodnie z uchwałą, przywilej nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską zyskają nie tylko dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym w okresie do 30 września w roku kalendarzowym, w którym rozpoczynają odroczoną naukę w szkole, ale również osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Bezpłatne przejazdy będą także przysługiwać emerytom i rencistom zatrudnionym przed przejściem na emeryturę lub rentę w Zarządzie Transportu Miejskiego, Miejskich Zakładach Autobusowych, Tramwajach Warszawskich, Metrze Warszawskim oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Jest to podtrzymanie uprawnień dla grupy, która ma już uprawnienia do bezpłatnych przejazdów, które jednak z końcem 2019 roku tracą swoją ważność.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP