Zamknij

Meningokoki wywołują zapalenie opon mózgowych i sepsę. Będą darmowe szczepienia

19.02.2020 16:59
dziecko
fot. Pixnio.com

Na Mazowszu będą bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw meningokokom. W ciągu 24 godzin bakterie te mogą doprowadzić nawet do śmierci. Na trzyletni program samorząd przeznaczy 3 miliony złotych.

Meningokoki wywołują najczęściej zapalenie opon mózgowych i sepsę. Zakażenie określa się mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Zarazić się meningokokami może każdy, ale szczególnie niebezpieczne są one dla niemowląt od 3 miesięcy do pierwszego roku życia. To właśnie dla nich przewidziano szczepienia.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Szczepienia na meningokoki na Mazowszu będą darmowe

Szczepienia przeciw meningokokom były zalecane przez Ministerstwo Zdrowia, ale nie refundował ich NFZ. W aptece dawka szczepionki przeciwko meningokokom kosztuje od 200 do 400 zł, w zależności zakresu działania i rodzaju. O wprowadzenie darmowych szczepień wnioskowali radni z komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Rodzice nie zawsze znajdują w portfelach wymaganą kwotę, dlatego tak ważna jest pomoc samorządu. Teraz wiemy, że Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczy 3 mln zł na 3-letni program szczepień dla dzieci. To ważna decyzja zwłaszcza, że statystyki nie są dla Mazowsza korzystne

- mówił Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Zobacz także

Obecnie program jest w fazie opracowywania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zostanie wdrożony na Mazowszu w drugiej połowie 2020 roku.

Jak zauważa "Gazeta Stołeczna", w 2018 r. zapadalność na inwazyjną chorobę meningokokową wśród dzieci poniżej pierwszego roku życia w województwie mazowieckim wyniosła 19,8 na 100 tys. osób. Średnia z całej Polski z tego samego okresu jest prawie o połowę niższa (10,65 na 100 tys. osób).

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Stołeczna"