Zamknij

''Dziś sędziowie, jutro ty!''. W środę protesty w stolicy i całej Polsce

17.12.2019 14:11
protest w obronie sądów
fot. Piotr Molecki/East News

W środę w stolicy oraz w wielu miastach w Polsce odbędą się protesty związane z projektem ustawy PiS dotyczącej sędziów. 

W środę 18 grudnia o godzinie 18 w całej Polsce odbędą się protesty przeciw projektowi ustawy PiS-u dotyczącej sądownictwa. W Warszawie mieszkańcy spotkają się przed Sejmem RP.

Chodzi o nowe przepisy zapowiadające represje wobec sędziów i prokuratorów działających zgodnie z polskim i europejskim prawem. Jak podaje wyborcza.pl, ustawa - według polityków opozycji i wielu prawników - jest zagrożeniem dla trójpodziału władzy oraz członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Stowarzyszenia sędziów wystosowały komunikat w tej sprawie.

Obywatelki i obywatele!

PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu!

Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu!

Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego!

To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej!

Wzywamy wszystkich do protestu!

18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie - jutro Ty!

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Pod komunikatem ogłoszonym w internecie podpisały się: stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Zachęcają one do udziału w protestach w całym kraju.

Zobacz także

Warszawiacy o 18.00 pod Sejmem

Protesty odbędą się 18 grudnia o godzinie 18.00 w wielu miastach w Polsce. Warszawiacy spotykają się przed Sejmem.

"Filozofia wpisuje się w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego"

We wtorek opinię o projekcie PiS ws. ustroju sądów wydał Sąd Najwyższy. ''Filozofia opiniowanego przedłożenia wpisuje się w logikę, jaką kierowano się przy wprowadzaniu stanu wojennego'' - głoszą uwagi SN. Jak dodano, sprzeczność projektu z prawem europejskim prowadzić może nawet do opuszczenia UE. 

Przygotowany przez PiS projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze w zeszłym tygodniu został złożony w Sejmie.

Ma m.in. wprowadzić odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym. Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, zaś znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.

RadioZET.pl/Wyborcza.pl/Facebook

C