Zamknij

Nie żyje "Maja", uczestniczka Powstania Warszawskiego ze zgrupowania "Kryska"

Magdalena Barszczak
12.05.2020 09:51
Eleonora Galica-Zaremba
fot. Facebook.com/1944pl

Nie żyje Eleonora Galica-Zaremba, pseud. "Maja", łączniczka z Powstania Warszawskiego. Miała 92 lata.

O śmierci uczestniczki Powstania Warszawskiego poinformowała jej rodzina. Smutną wiadomość zamieszczono także na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

"Z głębokim żalem informujemy, że zmarła Eleonora Galica-Zaremba ps. Maja, powstańcza sanitariuszka ze Zgrupowania „Kryska”. Była wielkim przyjacielem młodzieży, harcerzy, wolontariuszy. Miała 92 lata. Będzie nam jej bardzo brakowało..." - czytamy we wpisie.

Zobacz także

Nie żyje Eleonora Galica-Zaremba, pseud. "Maja"

Eleonora Galica-Zaremba urodziła się 27 października 1927 roku. W chwili wybuchu powstania miała 16 lat. Od początku walczyła na Czerniakowie w zgrupowaniu "Kryska", batalion "Tum". Tak opowiadała o swoich zadaniach jako łączniczki.

"Utrzymywanie łączności między plutonem a dowództwem, kiedy pluton szedł między poszczególnymi miejscami, któreśmy zajmowali; pełnienie wart przy barykadach. Tak samo jak chłopcy. Było bardzo dużo obowiązków, właściwie cały dzień był zajęty" - czytamy na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz także

"Baliśmy się mało"

"Maja" była również bohaterką cyklu "Powstańcy" reporterki "Faktów" Magdy Łucyan. Nie wahała się wziąć udziału w walkach.

"Mieliśmy dużo optymizmu. Nie uważaliśmy, że ta walka będzie taka dramatyczna. Wierzyliśmy, że Powstanie będzie udane. Tak każdy marzył. Byliśmy bardzo młodzi, bardzo wrażliwi i myślę, że byliśmy po prostu odważni. Nie baliśmy się. Baliśmy się mało. Jeżeli ktoś się bał, to raczej się z tym nie afiszował" - wspominała.

Galica-Zaremba swój plan wzięcia udziału w Powstaniu ukrywała przed matką. W tajemnicy chodziła na szkolenia. Gdy nadszedł czas pożegnania, musiała to zrobić naturalnie.

Eleonora Galica-Zaremba zmarła w wieku 92 lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/1944.pl/TVN24/Facebook