Zamknij

8-metrowa figura Matki Boskiej stanie przy trasie S8. "Chcemy, by była widoczna"

16.12.2019 10:46
Matka Boska
fot. Marek BAZAK/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Figura Matki Boskiej powstanie przy trasie ekspresowej S8. To nowy pomysł diecezji na uczczenie obchodów stulecia bitwy warszawskiej. "Chcemy w ten sposób podziękować Bogu za interwencję Najświętszej Maryi Panny i obronę przez nadciągającą w 1920 r. ze wschodu rewolucją" - powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

Ostatnio pisaliśmy o konkursie na upamiętnienie rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mateusz Morawiecki obiecał warszawiakom łuk triumfalny, jednak pomysłodawcy mogą zgłaszać także inne koncepcje. Jak informuje warszawa.wyborcza.pl, teraz do obchodów dołączyła diecezja warszawsko-praska, która planuje budowę pomnika Matki Boskiej.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Cud nad Wisłą" czy propaganda endeków?

Statua ma powstać w miejscu widocznym dla kierowców wjeżdżających do stolicy trasą S8. Dlaczego Matka Boska? Zdaniem biskupa Kamińskiego odegrała ona kluczową rolę w walce z bolszewikami.

To Maryja była Tą, którą wielu świadków tamtych wydarzeń widziało nad Warszawą, jak swoim płaszczem ochraniała stolicę. W związku z tym, być może znacznie ważniejsze od odzyskania niepodległości w 1918 r. było obronienie wolności narodu i suwerenności kraju w 1920 r. przed nawałą bolszewicką, kiedy byliśmy w znacznie trudniejszej sytuacji - ocenił biskup.

I dodał, że ze świadectw bolszewików wynika, że nad Warszawą dwukrotnie zobaczyli na niebie postać Matki Bożej Łaskawej – patronki stolicy, "co wywołało w ich szeregach popłoch”.

Zobacz także

Jak podaje "Stołeczna", zdaniem historyków określenie "Cud nad Wisłą" nie jest pamiątką po cudownych zdarzeniach z 1920 r., ale propagandą endeków, którzy chcieli umniejszyć znaczenie sukcesu militarnego marszałka Józefa Piłsudskiego.

"Analizujemy sytuację"

Figura stanie przy trasie S8 na obwodnicy Radzymina i ma powstać dzięki ofiarom wiernych. Ma być odlana z brązu i mieć w sumie 8 metrów (3-metrowy posąg i 5-metrowy postument). Będzie wzorowana na obrazie przedstawiającym Matkę Bożą Łaskawą z kościoła przy ulicy Świętojańskiej. Autorami dzieła mają być uznani artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Chcemy, by była widoczna dla wszystkich (figura Matki Boskiej - red.), którzy będą wjeżdżać do stolicy, przypominając im nie tylko wydarzenia roku 1920, ale także, że patronką miasta i strażniczką Polski jest Matka Boża Łaskawa - dodał bp Romuald Kamiński.

Co na to oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad?

Taka informacja wpłynęła do nas w piątek. Dopiero ją analizujemy. Nie mamy wpływu na konstrukcje ustawiane poza pasem drogi – stwierdziła Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka GDDKiA.

RadioZET.pl/"Gazeta Stołeczna"