Zamknij

Jan Śpiewak spotkał się z Andrzejem Dudą. Będzie ułaskawienie?

16.12.2019 11:49
Jan Śpiewak
fot. Jakub Kaminski/East News

To już pewne! Jan Śpiewak złoży wniosek do prezydenta o ułaskawienie. Prawomocnie skazany aktywista spotkał się w niedzielę wieczorem z Andrzejem Dudą. Jak powiedział, nie wyklucza kolejnej rozmowy z prezydentem.

Miejski aktywista został prawomocnie skazany ws. zniesławienia mecenas Bogumiły Górnikowskiej-Ćwiąkalskiej. Chodzi o reprywatyzację kamienicy przy ul. Joteyki 13 w Warszawie. Zgodnie ze słowami Śpiewaka córka byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego miała być kuratorem 118-letniej osoby i przejąć we władanie pół kamienicy.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Przegrałem. Sąd uczynił mnie kryminalistą" - powiedział Śpiewak po ogłoszeniu wyroku przez sąd. Aktywista musi zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki. W piątek Jan Śpiewak zapowiedział, że "w ramach prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego nie zamierza wykonywać tego wyroku" i poprosi prezydenta Andrzeja Dudę o ułaskawienie. W poniedziałek aktywista podtrzymał te słowa.

Śpiewak: wniosek o ułaskawienie złożę w tym tygodniu

Śpiewak w niedzielę spotkał się z Andrzejem Dudą. Do rozmowy doszło z inicjatywy prezydenta, który zaprosił aktywistę do Pałacu Prezydenckiego.

To nie było długie spotkanie. Rozmawialiśmy o mojej sytuacji prawnej, prezydent powiedział parę zdań o tym, co się działo w Krakowie, gdzie również działała mafia reprywatyzacyjna i rozmawialiśmy o rozprawie z piątku - powiedział w telewizji wp.pl.

Jak relacjonował Jan Śpiewak, prezydent był "dość poruszony" piątkowym wyrokiem oraz jego innymi sprawami, które toczą się przed warszawskimi sądami. Jednocześnie aktywista podkreślił, że rozmowa była krótka i chciałby jeszcze w przyszłości porozmawiać z prezydentem.

Nie wykluczam tego typu spotkania w najbliższym czasie - przekonywał aktywista i dodał, że Andrzej Duda jest "otwarty na kolejne spotkanie".

Śpiewak podkreślił również, że będzie "składał wniosek o ułaskawienie do prezydenta". "Taki wniosek najprawdopodobniej złożę w tym tygodniu" - zapowiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska