Zamknij

Koleje Mazowieckie podnoszą ceny biletów. Drożej już od 1 lutego

15.01.2020 13:01
Koleje Mazowieckie
fot. East News/Piotr Molecki

Koleje Mazowieckie zapowiedziały podwyżki. Od 1 lutego zapłacimy więcej za bilety jednorazowe i okresowe.

Koleje Mazowieckie podnoszą ceny biletów

Od 1 lutego 2020 roku za bilety Kolei Mazowieckiej zapłacimy więcej. Powód? Wzrost płacy minimalnej i wyższa cena za energię elektryczną.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Ceny biletów na podróże pociągami Kolei Mazowieckich wzrosną średnio o dziesięć procent. Jest to podyktowane przede wszystkim wzrostem opłat za energię trakcyjną - jedną z najważniejszych pozycji budżetowych przewoźnika - prawie o 65 procent za megawatogodzinę. Ponadto spółka poniesie wyższe koszty działalności z uwagi na wzrost płacy minimalnej o ponad 15 procent w stosunku do 2019 roku - powiedziała Donata Nowakowska, rzeczniczka prasowa Kolei Mazowieckich.

Podróż Kolejami Mazowieckimi będzie droższa o około 10%. Podwyżka cen ma związek ze wzrostem płacy minimalnej o ponad 15% w stosunku do 2019 roku i droższymi opłatami za energię trakcyjną. Ostatnia podwyżka cen biletów w Kolejach Mazowieckich była w 2015 roku.

Zobacz także

Podniesienie cen biletów nie rekompensuje w całości podwyżki cen energii trakcyjnej. Pozostałą część pokryje samorząd województwa mazowieckiego w postaci rekompensaty - dodała Donata Nowakowska.

Protest przeciwko podwyżce cen biletów Kolei Mazowieckiej

O podwyżce biletów Kolei Mazowieckiej jako pierwsi poinformowali posłowie Lewicy Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat, Piotr Figiel z Fundacji Nowe Spojrzenie oraz Piotr Szumlewicz ze Związkowej Alternatywy.

Zobacz także

We wtorek, 14 stycznia protestowali oni przed stołecznym ratuszem. Jak czytamy na portalu Rynek Kolejowy, krytykowali oni nie tylko podwyżkę, ale także sposób, w jaki została wprowadzona.

RadioZET.pl/Rynek Kolejowy