Zamknij

Umyją Kolumnę Zygmunta. Remont będzie kosztował prawie ćwierć miliona złotych

21.01.2020 15:48
kolumna Zygmunta
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Najstarszy świecki pomnik w stolicy przejdzie remont. Prace mają być wykonane najprawdopodobniej w wakacje.

Stojący w centralnym punkcie Placu Zamkowego monument króla Zygmunta III Wazy to jeden z najsłynniejszych warszawskich pomników. Mierzy prawie 30 m i jest ozdobą stolicy od 1644 r. We wtorek stołeczny ratusz poinformował, że Kolumna Zygmunta zostanie poddana zabiegom konserwatorskim. Turyści nadal jednak będą mogli ją podziwiać.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Uspokajamy mieszkańców i turystów: nadal będzie można oglądać pomnik, bo prace nie będą wykonywane z użyciem rusztowania - czytamy na stronie Urzędu Miasta St. Warszawy.

Zobacz także

Kolumna Zygmunta przejdzie remont

Pomnik zostanie umyty, uzupełniony w miejscach ubytków i pokryty ochronną powłoką. Jak podał urząd, okładzina schodów zostanie zdemontowana i ponowne ułożona z odpowiednimi spadkami. Ubytki zostaną uzupełnione metodą flekowania ze starannie dobranego kamienia, a całość okładziny scalona kolorystycznie. Oczyszczone zostaną także części metalowe.

Obecnie trwa przygotowywanie przetargu, który wyłoni wykonawcę. Zarząd Terenów Publicznych, który nadzoruje remont, jego koszt szacuje na ponad 230 tys. zł. Prace mają się rozpocząć na początku drugiej połowy roku i potrwać 2-3 miesiące.

Kolumna Zygmunta to najstarszy świecki pomnik w Warszawie. Często przechodzi czyszczenie i remonty. Ostatnio, w 2006 r. były remontowane schody, kapitalny remont ze zdjęciem rzeźby z kolumny został przeprowadzony w 1996 r.

Zobacz także

RadioZET.pl/Urząd Miasta St. Warszawy