Zamknij

Chcą zapłaty za szczepionki na koronawirusa. Oszuści wykorzystują epidemię

18.03.2020 16:35
Koronawirus w Polsce
fot. East News/MAREK BEREZOWSKI

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po Polsce. Część osób wykorzystuje epidemię, aby nielegalnie się wzbogacić. Policja oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzega przez oszustami, którzy wysyłają informację o obowiązku zapłaty na szczepionkę przeciwko wirusowi z Wuhan.

"Przestępcy używają jako tło swojej działalności komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią koronawirusa (COVID-19). Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne" - informuje policja.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W przesłanych wiadomościach przez oszustów są linki, które prowadzą do fałszywych stron. Wyłudzają one loginy i hasła do bankowości internetowej a także kody, które umożliwiają zatwierdzenia przelewów na rachunek przestępców. "W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość".

Zobacz także

Należy pamiętać, że prawdziwe informacje przekazywane są przez odpowiednie służby.

Każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej

- przekazał Mariusz Ciarka z policji.

pobrane (1)
fot. policja.pl
pobrane
fot. policja.pl

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/policja.pl