Zamknij

Czy stolica jest przygotowana na epidemię koronawirusa? Radni zapytali ratusz

14.02.2020 14:04
koronawirus
fot. Wojtek Laski/East News

Czy Warszawa jest gotowa na wirusa z Wuhan? Radni zapytali o to stołeczny ratusz. Z odpowiedzi wynika, że w razie epidemii miasto jest w stanie niezwłocznie poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób.

Interpelacje ws. koronawirusa SARS-CoV-2 złożyli radni Koalicji Obywatelskiej: Sławomir Potapowicz i Anna Auksel-Sekutowicz. 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Na ich zapytania odpowiedział sekretarz m.st. Warszawy Marcin Wojdat. Podkreślił, że główną rolę w tej kwestii pełni administracja rządowa, w tym minister zdrowia i główny inspektor sanitarny, a w woj. mazowieckim wojewoda, który sporządza plan działania na wypadek zagrożenia.

Jak wskazał Wojdat, według planu sporządzonego w 2014 r. w podmiotach leczniczych w Warszawie można poddać izolacji 160 osób, a kwarantannie – 79 osób.

Nie wskazano w nim obiektów użyteczności publicznej w Warszawie przeznaczonych na potrzeby kwarantanny, ale przewiduje on, że "w razie konieczności zwiększenia potrzeb lokalizacyjnych, zadysponowane zostaną miejsca wyznaczone do tego celu w sąsiednich powiatach"

- czytamy.

Wojdat przypomniał, że wszelkie inne dyspozycje związane z podjęciem działań przez samorząd – w stanie zagrożenia epidemicznego lub epidemii – będą znane po ogłoszeniu ich przez wojewodę w drodze rozporządzenia.

Zobacz także

Koronawirus w Warszawie - jest plan na wypadek zagrożenia epidemią

Przypomnijmy, w Planie Zarządzenia Kryzysowego w Warszawie przewidziana jest procedura o nazwie "Epidem", określająca zasady postępowania w przypadku wprowadzenia przez wojewodę stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na terenie stolicy. Urząd m.st. Warszawy zapewnił, że współpracuje z powiatowym inspektorem sanitarnym i z sanepidem w tej kwestii.

COVID-19, wywołany przez koranawirusa SARS-CoV-2, wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd ponad 44 tys. przypadków zakażenia i ponad 1100 zgonów spowodowanych wirusem.

Epidemia rozprzestrzeniła się na ok. 30 krajów na całym świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Niemcy, Francję, Włochy, Finlandię i USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP