Zamknij

Koronawirus w Warszawie. Wojewoda: Planujemy ograniczenie imprez masowych

09.03.2020 10:20
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (P) i Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Krzysztof Skórczewski
fot. PAP/Mateusz Marek

Na Mazowszu potwierdzono dwa przypadki koronawirusa. Kolejne 23 osoby są diagnozowane i hospitalizowane. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że władze regionu przygotowują się do ograniczenia imprez masowych. Zaapelował też do obywateli o unikanie miejsc, w których przebywa dużo ludzi.

Rośnie liczba pacjentów zarażonych koronawirusem. W Polsce jest już 17 pacjentów ze stwierdzonym wirusem SARS-CoV-2. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przedstawił w poniedziałek sytuację dla Mazowsza. Obecnie w woj. mazowieckim odnotowano dwa potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Kolejne 23 osoby w regionie są hospitalizowane i diagnozowane w kierunku zakażenia.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

To oczywiście nie znaczy, że wszystkie te osoby okażą się zakażone

- podkreślił Radziwiłł.

Jak dodał wojewoda, kwarantanną objętych jest 27 osób, które miały kontakt z chorymi. Z kolei 2354 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

To są osoby, które przybyły z miejsc o podwyższonym ryzyku

- powiedział.

Zobacz także

Radziwiłł: Przygotowujemy się do ograniczenia imprez o charakterze masowym

Wojewoda mazowiecki poinformował, że władze regionu coraz poważniej przygotowują się "do znacznego ograniczenia możliwości organizacji wydarzeń o charakterze masowym". Zaapelował również do obywateli o unikanie miejsc, w których przebywa duża liczba ludzi oraz o odpowiedzialne zachowanie w trosce o zapobieżenie kolejnym zakażeniom.

[...] Zwracam uwagę, że odpowiedzialność spoczywa także na wielu innych osobach, na prywatnych przedsiębiorcach, na indywidualnych obywatelach. Od tego, w jaki sposób będziemy się zachowywać z własnej inicjatywy, kierując się wytycznymi, bardzo dużo zależy jeśli chodzi o możliwość rozprzestrzeniania się tego wirusa

- podkreślił.

Radziwiłł dodał, że władze planują ograniczyć możliwość organizacji imprez masowych.

Przygotowujemy się coraz bardziej poważnie do tego, żeby jednak znacząco ograniczyć możliwość organizacji wydarzeń o charakterze masowym z udziałem dużej liczby osób

- zaznaczył.

Ograniczenia, jak dodał wojewoda, miałyby dotyczyć imprez z udziałem ponad tysiąca osób, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Przypomniał, że tylko część imprez z udziałem dużej liczby osób ma charakter rejestrowanych zgromadzeń publicznych.

Zobacz także

Zawody jeździeckie na Torwarze odwołane

Ze względu na ryzyko epidemiologiczne odwołano zawody jeździeckie Cavaliada Tour, które miały odbyć się w przyszłym tygodniu na Torwarze.

Cavaliada podlega najnowszym zaleceniom służb państwowych, dlatego też z ogromnym żalem zmuszeni jesteśmy poinformować o odwołaniu zawodów Cavaliada Warszawa w dniach od 12 do 15 marca. Jesteśmy także świadomi, że w ostatnich dniach sytuacja w Polsce staje się coraz poważniejsza, a wydarzenia, w tym zawody sportowe o charakterze międzynarodowym są odwoływane

- napisał Komitet Organizacyjny Cavaliada Tour w oświadczeniu przesłanym PAP.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP