Zamknij

Rząd uspokaja. Są chętni do pracy na Stadionie Narodowym

21.10.2020 10:47
Koronawirus
fot. East News/Jakub Kaminski

Koronawirus w Warszawie. Są chętni medycy do pracy w szpitalu polowym na Stadionie Narodowym. Od środy rusza infolinia dla pracowników medycznych, którzy chcą pracować w placówkach przeznaczonych do walki z Covid-19. 

Koronawirus w Warszawie. Pogarsza się sytuacja epidemiczna nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę szpitali tymczasowych w miastach wojewódzkich. W stolicy mają powstać dwie takie placówki — jedna na Stadionie Narodowym, druga najprawdopodobniej w hali Expo XXI wieku na stołecznej Woli. Jak przekazał we wtorek Michał Dworczyk, szef KPRM już blisko 100 zgłoszeń wpłynęło od pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy wyrazili gotowość do pracy w szpitalu polowym na Stadionie Narodowym.

Koronawirus w Warszawie. Są chętni do pracy na Stadionie Narodowym

Michał Dworczyk we wtorek w Programie I Polskiego Radia był pytany o organizację szpitali tymczasowych. Pierwsza taka placówka powstaje w Warszawie na Stadionie Narodowym.

Jako rząd odpowiedzialny przygotowujemy się na scenariusze niedobre, które mamy nadzieję, że nie nastąpią, ale musimy brać je pod uwagę. Czyli przygotowujemy szpitale tymczasowe. Pierwszy taki szpital jest budowany na Stadionie Narodowym w Warszawie

Michał Dworczyk

Polityk dodał, że szpital na Stadionie Narodowym jest budowany jako "pilotażowy" - "gdzie trzeba zdobyć szereg doświadczeń, które zostaną wykorzystanie przy organizacji kolejnych takich placówek". Szef KPRM skomentował także dostępność personelu medycznego — według Dworczyka jest go za mało. "To nie jest stan, który da się zmienić w krótkim czasie" - przekazał. Dodał także, że we wtorek było około 100 zgłoszeń pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy zadeklarowali gotowość do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym. Zgłaszają się też firmy, które chcą użyczyć urządzenia medyczne na jego potrzeby.

Zobacz także

Polityk dodał również, że od środy ruszy infolinia, na którą będą się mogli zgłaszać lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni - "wszyscy ci, którzy chcą pomóc przy organizacji tego projektu".

Szpitale tymczasowe. Kto trafi do placówki?

Michał Dworczyk przekazał, że do szpitali tymczasowych będą trafiali pacjenci w stanie "średnim" - "którzy wymagają tlenoterapii i stałego nadzoru medycznego". Osoby, które najciężej będą przechodzić chorobę COVID-19, będą trafiały do "normalnych szpitali", "które są najlepiej przygotowane do prowadzenia intensywnej terapii".

Zobacz także

Szef KPRM dodał, że w szpitalu na Stadionie Narodowym, który budowany wstępnie jest na 500 łóżek, będzie 50 łóżek do intensywnej terapii. "Takie stanowiska muszą być, ale co do założenia ci pacjenci, których stan będzie się pogarszał, będą przewożeni do szpitali stacjonarnych. Dzięki utworzeniu tego szpitala zwykłe szpitale zostaną odciążone i będą przeznaczone dla pacjentów w ciężkim stanie" - powiedział polityk.

RadioZET.pl/PAP/Program I Polskiego Radia