Zamknij

Trzaskowski: Sytuacja jest poważna. Prezydent badał się na obecność koronawirusa

16.03.2020 12:04
Rafał Trzaskowski
fot. Piotr Molecki/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował o kolejnych krokach stołecznego ratusza dotyczących walki z koronawirusem. "Sytuacja pozostaje poważna" - napisał na Facebooku. Polityk poinformował również, że poddał się testom na wirusa SARS CoV-2.

Warszawa walczy z koronawirusem. "Szanowni, sytuacja pozostaje poważna – i raczej na pewno musimy się przygotować na długą zmianę w naszym codziennym funkcjonowaniu – w życiu rodzinnym, w pracy, w mieście, w całym kraju. Codziennie przekazuję Wam raport z tego, co robimy, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie wirusa i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Warszawy" - poinformował prezydent na Facebooku.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Pieniądze z rezerwy kryzysowej na walkę z koronawirusem

Rafał Trzaskowski poinformował, że pieniądze przekazane przez rząd nie są wystarczające na walkę z pandemią, dlatego stolica sięgnęła po rezerwę kryzysową.

Zdecydowaliśmy się kupić potrzebny sprzęt ze środków miasta – z rezerwy kryzysowej w budżecie miasta. Chodzi o stanowiska OIOM (z respiratorami, kardiogramami i innymi funkcjami podtrzymywania życia) oraz tzw. dekontaminatory. Całość na kwotę ok. 8,5 mln zł

- napisał Trzasowski.

Jak dodał prezydent, 12 mln zł z budżetu miasta, zostanie przeznaczone na dodatkowe zakupy środków zabezpieczenia. "Środki te, maseczki, rękawice, kombinezony, będą mogły być również używane w systemie pomocy osobom starszym i niesamodzielnym, który musimy rozwinąć" - poinformował prezydent.

Zobacz także

Mamy nadzieję, że rząd uruchomi jak najszybciej rezerwę strategiczną, aby można było z niej zaopatrzyć szpitale i przychodnie w niezbędne środki ochrony

- dodał.

Podkreślił, że w związku z przekształceniem szpitala MSWiA na szpital zakaźny, pacjenci z tej placówki zostaną relokowani do pięciu szpitali, m.in. do dwóch miejskich – Bielańskiego i Wolskiego.

Zobacz także

Prezydent zrobił test na obecność koronawirusa

Od kilku dni Rafał Trzaskowski przebywał na zwolnieniu lekarskim. Karolina Gałecka podkreślała, że prezydent Warszawy jest osłabiony. Polityk PO dodał z kolei na Twitterze, że jest przeziębiony.

Od pięciu dni miałem gorączkę, a w związku z tym, że w środę odbywało się spotkanie z prezydentami miast, premierem i ministrami, z gorączką postanowiłem się na takich spotkaniach nie pojawiać, bo jestem osobą odpowiedzialną

– powiedział Rafał Trzaskowski w rozmowie z TVN24.

Jak wyjaśnił, podczas L4 zrobił test na obecność koronawirusa.

Cztery dni te objawy się utrzymywały, dlatego lekarz dał mi skierowanie do szpitala zakaźnego na badanie.

Zrobiłem również test na obecność koronawirusa, dał on wynik negatywny, dlatego wróciłem już normalnie do pracy w ratuszu

- oświadczył.

Zobacz także

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Coraz więcej przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 odnotowuje się w Polsce. Na Mazowszu potwierdzono do tej pory 30 przypadków, najwięcej spośród wszystkich województw. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Facebook/TVN24