Zamknij

Trzaskowski o zapaści finansowej Warszawy "Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas"

08.05.2020 11:08
Rafał Trzaskowski
fot. East News/Tomasz Jastrzebowski

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy za pomocą mediów społecznościowych skomentował budżet finansowy stolicy. Pandemia koronawirusa powoduje coraz większy kryzys. 

"Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas dla samorządowych finansów. Po całej serii gigantycznych wydatków spowodowanych działaniami rządu, które musieliśmy ponieść (m.in. drastycznie zwiększone koszty systemu gospodarowania odpadami czy dużo większe wydatki związane z „deformą” edukacji) spadł na nas dodatkowy cios: kryzys wywołany epidemią #koronawirus" - zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy dodał, że koronawirus coraz bardziej uderza w finanse stolicy. "Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń — w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41% spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym" - przekazał włodarz.

Koronawirus spowodował kryzys finansowy Warszawy

Rafał Trzaskowski poinformował także, ze wydatki miasta nie maleją. Środki przekazywane są na walkę z epidemią. Urząd kupuje niezbędny sprzęt ochrony dla personelu medycznego, dezynfekuje przestrzenie publiczne, a także uruchamia szereg pakietów pomocowych dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, a także edukacji i innych osób potrzebujących.

Zobacz także

Mimo wielu apeli samorządów, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, rząd nie partycypuje w tych wszystkich kosztach, albo robi to w minimalnym stopniu. To musi się zmienić. Samorządy dalej muszą kontynuować programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu

- apeluje Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

Prezydent zapowiada, że "przed nami twarda, trudna rzeczywistość. I dodaje, że polskiej gospodarki nie naprawi się tylko "odmrażaniem" , które według włodarza przeprowadzane jest w sposób mało racjonalny i niespójny.

Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów, trzeba dobrych narzędzi, trzeba współpracy — apelujemy o to kolejny raz! Konieczna jest zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli nam na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie naszymi finansami. Konieczne jest także konkretne wsparcie finansowe zadań, które wykonujemy

- zaznacza prezydent stolicy.

Włodarz dodał, że w innym przypadku, kryzys gospodarczy nie tylko w warszawie, ale w całej Polsce będzie bardziej dotkliwy dla wszystkich obywateli.

RadioZET.pl