Zamknij

Tajny list skierowany do dyrektorów szpitali. Chodzi o placówki covidowe

22.10.2020 11:59
Szpital
fot. East News/Jakub Kaminski

Koronawirus w Warszawie. Redakcja "Gazety Wyborczej" dotarła do tajnego listu, w którym przedstawiciel wojewody poleca dyrektorom mazowieckich szpitali przygotować się na ewentualną zmianę w placówkę covidową. Działania mają być przeprowadzone "w trybie pilnym".

Koronawirus w Warszawie. Pogarsza się sytuacja epidemiczna nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce. W sobotę premier zalecił budowę szpitali polowych do walki Covid-19. W Warszawie jeden z nich powstaje na Stadionie Narodowym, drugi w hali Expo XXI na Woli. W środę Rafał Trzaskowski przekazał także, że szpital Czerniakowski w pełni zostaje przekształcony w szpital do walki z koronawirusem. Jak się okazuje — łóżek szpitalnych nadal brakuje.

Koronawirus na Mazowszu. Tajne pismo do dyrektorów szpitali

"Stołeczna" dotarła do listu adresowanego do dyrektorów szpitali na Mazowszu. Dokument podpisał dyrektor Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia — Tomasz Sławatyniec. W korespondencji zalecone jest przygotowanie się placówek medycznych na przekształcenie ich w szpitale covidowe. "W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na SARS-CoV-2, zgodnie z poleceniem ministra zdrowia, będą w najbliższym czasie wydawane kolejne o przekształceniu całych oddziałów, a nawet całych szpitali, z przeznaczeniem na walkę z COVID-19" - cytuje pierwsze zdanie listu "GW". Wiadomość ta została wysłana w środę, 21 października przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Zobacz także

Z listu wynika, że wszystkie szpitale w województwie mazowieckim muszą się przygotować na dwa scenariusze związane z walką z epidemią. Jeden z nich zakłada odseparowanie oddziału chorób wewnętrznych i ewentualnie oddziału chorób od reszty szpitala i przekształceniu je w oddziały zakaźne przeznaczone do walki z Covid-19. Natomiast drugi scenariusz zakłada możliwość przekształcenia całej placówki w szpital zakaźny. Jak przekazała "GW", decyzja o tym, która placówka zostanie przekształcona zapadnie na szczeblu wojewódzkim, poza szpitalami — dlatego każda placówka musi przygotować się na dwa scenariusze. Plan działania takiego szpitala musi być przygotowany już wcześnie, gdyż w liście przekazano, że "należy się liczyć z krótkimi terminami".

Zobacz także

W planie dyrektorzy muszą uwzględnić wyznaczenie strefy dla pacjentów zarażonych koronawirusem i oddzielnie ich od innych pacjentów przebywających w szpitalu. Ponadto konieczne jest wyznaczenie dróg transportu, zabezpieczenie sprzętu, a także środków ochrony osobistej. W liście zalecono także przygotowanie odpowiedniej aparatury tlenowej. Dyrektorzy powinni także uwzględnić plany przesunięcia personelu medycznego na nowo otwarte oddziały.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza