Zamknij

Autobusy nie zatrzymają się na przystanku? Propozycja Trzaskowskiego

26.03.2020 13:12
Komunikacja miejska w Warszawie
fot. East News/Adam Burakowski

W związku z epidemią koronawirusa wiele miast zmieniło swoje funkcjonowanie. Od poniedziałku, 23 marca w Warszawie komunikacja miejska kursowała jak w weekendy. Jednak od środy autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM jeżdżą jak w dni powszednie. Prezydent stolicy ma kolejne pomysły związane ze zmianami w komunikacji miejskiej.

Od poniedziałku komunikacja miejska w stolicy kursowała tak, jak w weekendy. Jak mówił Rafał Trzaskowski, taką decyzję podjął na podstawie danych, które mówiły o tym, że liczba pasażerów się zmieniła.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Już na początku tygodnia w sieci pojawiły się zdjęcia zatłoczonych autobusów. Ludzie nie zachowywali bezpiecznej odległości. We wtorek sanepid nakazał przywrócenie w stolicy normalnego rozkłady jazdy.

Zobacz także

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach w poruszaniu się w komunikacji miejskiej. Na rządowej stronie gov.pl czytamy, że w autobusie, tramwaju lub w metrze może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących. Jeśli np. w tramwaju jest 40 miejsc, to może wejść do niego maksymalnie 20 osób.

W transmisji na żywo w mediach społecznościowych zapytano Trzaskowskiego o to, czy kierowca będzie odpowiadał za liczbę pasażerów.

Rozmawiamy z kierowcami. Mówimy im o tym, że jeżeli mają takie poczucie, że za dużo pasażerów się zebrało w autobusie, to żeby omijali przystanek (…). Policja będzie sprawdzać sytuację i informować

- przekazał włodarz.

Zobacz także

 "My chcemy pomagać poprzez akcję informacyjną czy chociażby poprzez zasłonięcie co drugiego siedzenia" – dodał prezydent.

Stołeczny ratusz poinformował o tym że na każdym składzie pojazdu transportu zbiorowego widnieje już informacja, ile osób może nim podróżować. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka dodała także, że ratusz zastanawia się nad zastosowaniem nakładek na siedzenia. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl