Zamknij

Koronawirus na Mazowszu. Trzy powiaty nadal bez SARS-CoV-2. RAPORT

Redakcja
21.04.2020 16:18
koronawirus na Mazowszu
fot. Adam Burakowski/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Do 2030 wzrosła liczba osób zarażonych koronawirusem na Mazowszu (stan na poniedziałek, godzina 16:00). Zmarło 116 osób. W ciągu ostatniej doby zmarło 8 osób. Od poniedziałku, 20 kwietnia otwarte zostały parki i lasy, jednak tu obowiązują wyjątki. Tekst jest aktualizowany na bieżąco.

W ciągu ostatniej doby w województwie mazowieckim potwierdzono 38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie na Mazowszu odnotowano 2030 osoby z wynikiem dodatnim. Do 208 wzrosła liczna ozdrowieńców. W poniedziałek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie podała, że przybyło 41 takich osób.

Sanepid potwierdził zachorowania na COVID-19 w ciągu ostatniej doby u 38 osób. Są to mężczyźni i kobiety z powiatów: białobrzeskiego (9), grójeckiego (3), kozienickiego (1), lipskiego (3), mińskiego (1), pruszkowskiego (2), radomskiego (2), siedleckiego(1), m.st. Warszawa (15), wyszkowskiego (1). Od początku raportowania nie potwierdzono przypadków zachorowania w powiecie Maków Mazowiecki, Sokołów Podlaski, Żuromin.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Warszawiacy chcą powrotu Veturilo

W poniedziałek złagodzono restrykcje związane z pandemią. Zakaz przemieszczania się został zniesiony, otwarto także parki i lasy. Warszawski ratusz uważa, że w tej sytuacji "nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich".

Stołeczny ratusz spodziewa się, że w związku ze zniesieniem części restrykcji więcej osób będzie chciało skorzystać z komunikacji miejskiej. W związku z tym prezydent Warszawy zaapeluje do rządu o zmianę decyzji dotyczącą zawieszenia rowerów miejskich. "Rafał Trzaskowski napisze list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie uwolnienia Veturilo" - poinformowała w poniedziałek na Twitterze rzeczniczka magistratu Karolina Gałecka.

Zobacz także

Nowy punkt pobrań "Drive&Go-Thru"

W Warszawie powstaje drugi mobilny punkt pobrań typu "Drive&Go-Thru", w którym można wykonać test na obecność koronawirusa. Kolejny namiot stanie przy centrum handlowym Arkadia na Żoliborzu.

Zobacz także

Łagodzenie restrykcji. Ile osób może uczestniczyć w mszach w Warszawie?

Od 20 kwietnia rząd złagodził restrykcje wprowadzone w związku z epidemią SARS-CoV-2. Księża policzyli, ile osób będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach. Wiąże się to z nowymi przepisami mówiącymi, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 mkw. W związku z tym księża proboszczowie mieli podać do wiadomości publicznej liczbę wiernych, którzy mogą modlić się w czasie liturgii.

Najwięcej wiernych w stolicy będzie mogło uczestniczyć w mszach św. w Świątyni Bożej Opatrzności. Zgodnie z nowymi zarządzeniami na liturgię do wilanowskiego kościoła wejdzie 245 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków będzie mogło przebywać kolejne 200. Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 140 osób; trzecim - świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, która będzie mogła pomieścić 120 wiernych. W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul Kawęczyńskiej. Od poniedziałku we mszy św. może tam uczestniczyć 130 osób.

Zobacz także

Parki i lasy otwarte, ale z wyjątkami

Od poniedziałku można korzystać ze wszystkich terenów zielonych położonych na Mazowszu z zachowaniem określonych ograniczeń. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 19 kwietnia oznacza to, że wciąż nie będzie można korzystać znajdujących się tam miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Nie można również korzystać z ogrodów zoologicznych oraz ogrodów jordanowskich "w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci".

O tych ograniczeniach przypomina m.in. Kampinoski Park Narodowy, który na swojej stronie poinformował, że z poniedziałkiem otwarte zostały otwarte jedynie szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi.

"W dalszym ciągu zamknięte pozostają ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej - polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku i wiaty" - czytamy.

Bulwary nad Wisłą bez możliwości spożywania alkoholu

Bulwary nad Wisłą są już dostępne dla warszawiaków, ale nadal obowiązuje tam zakaz spożywania alkoholu wprowadzony w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa – podał w poniedziałek stołeczny ratusz.

Od poniedziałku, zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, nie obowiązuje już zakaz przemieszczania się, podróżowania czy przebywania w miejscach publicznych. Można przebywać na terenach zielonych, takich jak lasy, skwery, parki, a także promenady, bulwary i plaże.

Zobacz także

Personel i podopieczni DPS przy ul. Dickensa bez koronawirusa

Wszystkie testy przeprowadzone wśród personelu i mieszkańców Domy Pomocy Społecznej przy ulicy Dickensa w Warszawie dały negatywny wynik, a więc wykluczyły zakażenie koronawirusem. Aktualnie nie ma tam żadnego przypadku; zapanowaliśmy nad sytuacją – podkreśliła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Pierwszy i jak dotąd jedyny przypadek koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Dickensa wykryto u jednej z pensjonariuszek na początku kwietnia. Kobieta, jak podaje ratusz, do DPS trafiła już po wykonaniu testów w prywatnym zakładzie, w którym przebywała wcześniej.

Zobacz także

Siostry zakonne wolontariuszkami w Szpitalu Bródnowskim

Ponad 20 sióstr zakonnych zgłosiło się, jako wolontariuszki do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, aby pomagać w opiece nad pacjentami. W ten sposób żeńskie zgromadzenia zakonne odpowiedziały na braki kadrowe placówki związane z pandemią.

Jest to bardzo ważny gest skierowany nie tylko w stronę pacjentów, ale także wszystkich pracowników służby medycznej - powiedział PAP Dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego, rzecznik prasowy Piotr Gołaszewski.

Zobacz także

28 funkcjonariuszy w Warszawie przeszło kwarantannę

Koronawirus w komendzie policji na Pradze Południe. Zakażonych wirusem SARS-CoV-2 jest trzech funkcjonariuszy. Pozostałych 28 zostało objętych kwarantanną, która już się zakończyła - oświadczyła rzeczniczka Joanna Węgrzyniak, cytowana przez portal tvnwarszawa.pl.

Rzeczniczka dodała, że zanim sanepid podjął decyzję o zastosowaniu kwarantanny wobec poszczególnych osób, na izolację skierowano wszystkich, którzy mieli kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie.

Zobacz także

Kolejna podopieczna ośrodka Caritasu zmarła przez koronawirusa

W czwartek w związku przez COVID-19 zmarł trzeci podopieczny Ośrodka Działalności Leczniczej prowadzonego przez Caritas. Jak wszyscy nasi pacjenci, osoba ta miała choroby współistniejące - podkreśliło szefostwo ośrodka. Nadal trwają poszukiwania lekarza i pielęgniarek.

Do tej pory z powodu SARS-CoV-2  zmarło dwóch podopiecznych ośrodka. Pierwszy zgon odnotowano we wtorek, 14 kwietnia. Drugi - w czwartek. Władze ośrodka przekazały, że poprzedniego dnia w szpitalu jednoimiennym zmarła pacjentka, która trafiła tam 8 kwietnia. 

Zobacz także

Wojewoda mazowiecki wystawił kary za niestawienie się do pracy 

Zespół prasowy wojewody mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła poinformował, że wojewoda nałożył dotąd siedem kar po 5 tysięcy złotych i dwie po 10 tysięcy złotych za niewypełnienie decyzji dotyczącej skierowania personelu medycznego do placówki do pracy przy walce z koronawirusem.

Osoby, które nie wypełnią obowiązku, mogą liczyć się z tym, ze wojewoda może na nich nałożyć karę administracyjną w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania tej decyzji. Zespół prasowy wojewody przekazał informację, że dotychczas Radziwiłł wymierzył 7 kar. Do pracy skierował natomiast około 150 osób (stan na czwartek wieczorem). Do placówek medycznych stawiło się około 30 pracowników. Biuro wojewody przekazało także informację, że część osób oddelegowana do pracy, przedstawiła zwolnienia lekarskie.

Zobacz także

Innowacyjna maseczka z roślin

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pomogą w walce z pandemią. Opracowali specjalny filtr powietrza wykorzystujący mieszaninę kilku roślin, który może być wykorzystywany jako maseczka ochronna.

Ostatnio eksperci opracowali filtr powietrza, który wykorzystuje wybrane gatunki roślin i może być wykorzystany jako maseczka, która ma uchronić przed zakażeniem wirusami. Jak informuje SGGW, "wstępne przeprowadzone testy laboratoryjne bazujące na długoletnim doświadczeniu z zagranicznym partnerem, wykazały skuteczność tego filtra w przypadku wirusa grypy w 100%".

Zobacz także

Kaleta apeluje do prezydenta Trzaskowskiego o niższe czynsze

Z interwencją poselską ws. wysokości czynszów za miejskie lokale użytkowe do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zwrócił się poseł PiS i b. stołeczny radny Sebastian Kaleta. Jego zdaniem kwoty te powinny być obniżone do "możliwie minimalnego poziomu".

"W trosce o warszawskich przedsiębiorców, handlarzy oraz rzemieślników w obliczu pandemii koronawirusa (Covid-19) (...) zwracam się do Pana Prezydenta z oficjalną prośbą o podjęcie działań mających na celu obniżenie płatności czynszu do możliwie minimalnego poziomu za najem lokali użytkowych wchodzących w skład zasobu lokalowego m.st. Warszawa wszystkim grupom wyżej wymienionym przez okres trzech miesięcy" - czytamy w opublikowanym czwartek piśmie datowanym na 9 kwietnia.

Zobacz także

Nie żyje pierwsza ofiara COVID wśród polskiego personelu medycznego. Zmarła w Radomiu

Nie żyje 46-letni fizjoterapeuta z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. O śmierci mężczyzny poinformował portal tvn24.pl. To prawdopodobnie pierwszy pracownik medyczny zakażony koronawirusem, który zmarł w Polsce.

Mężczyźnie dokuczał przede wszystkim duszący kaszel. Tydzień temu 46-latka przeniesiono z oddziału wewnętrznego na oddział intensywnej terapii. Miał poważne problemy z oddychaniem, więc podłączono go do respiratora i wprowadzono w stan śpiączki farmakologicznej. W ostatnich godzinach życia jego stan gwałtownie się pogorszył.

Zobacz także

Trzaskowski o cięciach w Warszawie

Będziemy realizować wszystkie inwestycje, ale pewnie nie będziemy zaciągać nowych zobowiązań - poinformował w programie "Gość Radia ZET" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o kondycję finansową stolicy w dobie pandemii.

Jak podkreślił, zależeć ona będzie też od rozwiązań przygotowanych przez rząd. Prezydent odniósł się także do pomysłu darmowych maseczek dla warszawiaków. 

Zobacz także

Ratusz zapewnia, że są maseczki dla medyków, kierowców, urzędników i wolontariuszy 

Warszawa zapewniła maseczki urzędnikom, kierowcom autobusów i motorniczym tramwajów. Maseczki miasto przekazało także dla szpitali i wolontariuszy. Najprawdopodobniej stołeczny ratusz nie będzie ich rozdawał mieszkańcom.

Zobacz także

Jeszcze przed ogłoszeniem nowego rozporządzenia dotyczącego zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy poinformował, że miasto nie planuje rozdawania maseczek mieszkańcom Warszawy. "Dlatego, że są zalecenia, żeby maski zmieniać. W związku z powyższym to by oznaczało, że w Warszawie należy kupić miliony masek" – wyjaśnił włodarz.

Test na koronawirusa "Drive&Go-Thru"

W Warszawie, na Ursynowie, powstał mobilny punkt pobrań, gdzie będzie można wykonać test na koronawirusa. Badanie może wykonać każdy, pod warunkiem, że dokona opłaty. Cena nie jest najniższa. Koszt takiego testu to około 580 zł. 

Zobacz także

Pacjentka ośrodka Caritasu zmarła na COVID-19

Nie żyje pacjentka ośrodka Caritasu przy Krakowskim Przedmieściu. W placówce odnotowano we wtorek, 14 kwietnia pierwszy zgon z powodu zakażenia SARS-CoV-2. W ośrodku wciąż brakuje personelu. Z 11 osób skierowanych do ośrodka przez wojewodę stawiły się tylko dwie, w tym jedna sama wymagająca pomocy medycznej.

Zobacz także

SGSP zapewnia, że każdy mógł zrobić test na SARS-CoV-2

Kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie mogła przebadać się na obecność SARS-CoV-2 - przekazał w środę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krzysztof Batorski. Pracownicy aktualnie przebywają na kwarantannie.

Krzysztof Batorski z SGSP powiedział, że testy na obecność koronawirusa zostały przeprowadzone u wszystkich osób przebywających w szkole. Rzecznik dodał, że możliwość przebadania się miała cała kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Tym samym odniósł się do wtorkowej publikacji serwisu Onet, według której kierownictwo jednostki i Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA pominęła dwie grupy. Chodziło o pracowników cywilnych, a także strażaków, którzy w ostatnich tygodniach pełnili służbę z podchorążymi, którzy aktualnie przebywają na kwarantannie.

Zobacz także

Szpital MSWiA apeluje do ozdrowieńców. Osocze nadzieją dla chorych na COVID-19?

Osocze krwi ozdrowieńców nadzieją dla zakażonych koronawirusem? Projekt jest już rozwijany w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Lekarze placówki zaapelowali o pomoc do pacjentów, którzy przebyli chorobę Covid-19, żeby zgłaszali się w celu oddania krwi. 

Apel kierowany jest do pełnoletnich mężczyzn, którzy przebyli chorobę i posiadają dwukrotnie ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 pobrany w odstępie co najmniej 24 godzin (wymaz z nosogardzieli). Muszą ważyć nie mniej niż 50 kg i nie przekroczyć jeszcze 65. roku życia. Należy zadzwonić pod nr telefonu +48 515 633 105 w godz. 10.00-18.00 lub wysłać maila na adres COVID-19OSOCZE@gmail.com

Zobacz także

Strażacy z koronawirusem

W związku ze stwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z ratowników JRG nr 4 i podejrzeniem zakażenia u pozostałych strażaków cała obsada jednostki została objęta kwarantanną.

Chodzi o śródmiejską Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 4. Jak poinformował rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski, test przeprowadzony u jednego ze strażaków-ratowników potwierdził zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2. Mężczyzna miał kontakt z innymi strażakami z jednostki, w związku z czym zdecydowano o czasowym zamknięciu obiektu. Obowiązki JRG nr 4 przejmą jednostki sąsiednie.

JRG nr 4 będzie wyłączone z działań przynajmniej przez dwa tygodnie.

Zobacz także

Test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Sprzęt dla medyków już w Polsce

W Warszawie, na Ursynowie, powstaje mobilny punkt pobrań, gdzie będzie można wykonać test na koronawirusa bez skierowania. Badanie może wykonać każdy, pod warunkiem, że dokona opłaty. Cała procedura przebiega bez konieczności opuszczenia samochodu. O inicjatywie poinformował wiceburmistrz dzielnicy Klaudiusz Ostrowski. 

We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina o godz. 10. wylądował Antonov An-225 Mriya, największy transportowy samolot świata. Do Polski przywiózł sprzęt dla medyków, m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych.

Wtorkowy transport KGHM zorganizował w związku z apelem premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln USD.

Zobacz także

Maseczkomaty w Warszawie

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W związku z tym w Warszawie stanęły pierwsze maseczkomaty, czyli automaty do sprzedaży maseczek. 

Na razie w Warszawie znajdziemy dwa maseczkomaty - oba znajdują się na Mokotowie. Jeden z nich zlokalizowany się przy ul. Mozarta 1, drugi - na rogu ulic Wołoskiej i Odyńca, przy wejściu na bazarek. Płacić można tylko kartą.

Zobacz także

Koronawirus w Nowodworskim Centrum Medycznym

Oddział położniczo-ginekologiczny w Nowodworskim Centrum Medycznym został zamknięty z powodu SARS-CoV-2. Koronawirusa wykryto u pracowników i pacjentek placówki. Dyrekcja dowiedziała się o tym tylko dlatego, że testy wykonuje się każdemu pacjentowi i pracownikowi lecznicy.

"W związku z pozytywnymi wynikami testów, potwierdzającymi obecność koronawirusa u pracowników Nowodworskiego Centrum Medycznego oraz u pacjentki Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Dyrekcja Nowodworskiego Centrum Medycznego, w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, zamyka w/w oddział do czasu odbycia przez personel medyczny obowiązkowej kwarantanny domowej. Oddział zostanie poddany kompleksowej dezynfekcji" - czytamy na stronie szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim.

W Warszawie wylądował transport pół miliona maseczek ochronnych z Tajwanu

Pół miliona maseczek z Tajwanu otrzymała Polska w geście solidarności.  Jest to część programu pomocy udzielonej krajom europejskim przez tamtejszy rząd.  "Tajwan sam odnotowuje braki maseczek, więc dalsza pomoc w tej postaci nie jest pewna, natomiast mamy nadzieję na rozszerzenie współpracy z Europą na innych płaszczyznach walki z epidemią" - powiedział w piątek Polskiej Agencji Prasowe Shih Ven-bin, Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce

Zobacz także

"Zostań w domu na święta"

"To będą na pewno wyjątkowe święta" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i zaapelował na Facebooku do warszawiaków o pozostanie w domach podczas Wielkanocy. "Jeśli ktokolwiek wybiera się na cmentarz, który jest otwarty, to prosiłbym o rozwagę" - zaznaczył.

Życzenia złożył mieszkańcom całego województwa mazowieckiego marszałek Adam Struzik. Zaapelował o to, by jak najmniej się przemieszczali. "Proszę Was, apeluję – zostańcie w domu" – podkreślił.

O to by pozostać w domach, apelowali także stołeczni policjanci, którzy opublikowali w mediach społecznościowych humorystyczne wideo

Sanepid komentuje słowa Trzaskowskiego o zaniżaniu ofiar koronawirusa

Różnice w liczbie przypadków śmiertelnych powiązanych z COVID-19, wykazywanych w kartach zgonów udostępnianych USC w stolicy, a danymi posiadanymi przez sanepid w Warszawie, mogą wynikać z braku właściwych zgłoszeń przekazywanych przez lekarzy – wyjaśnił w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Oświadczenie MPWIS to reakcja na słowa włodarza stolicy, który w środę na antenie TVN24 powiedział, że akty zgonów wykazywały na wtorek 32 przypadki śmiertelne koronawirusa w Warszawie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie odnotowała ich wówczas osiem.

Zobacz także

Część oddziałów szpitala w Grójcu już działa

W czwartek wznowiły pracę trzy oddziały w szpitalu w Grójcu, gdzie w połowie marca ujawniono poważne ognisko koronawirusa. W lecznicy działa oddział wewnętrzny, pediatryczny i intensywnej terapii.

Starostwo Powiatowe w Grójcu poinformowało w czwartek, że miejscowy szpital został odkażony i jest gotowy na przyjęcie pacjentów. Bez przeszkód funkcjonują też izba przyjęć, nocna opieka lekarska i pogotowie ratunkowe.

"Pozostałe oddziały: chirurgia, neurologia, ginekologia i położnictwo zostaną uruchomione natychmiast po zakończeniu kwarantanny i zwolnień lekarskich personelu medycznego" – przekazały w komunikacie władze powiatu.

Zobacz także

Testy dla lekarzy, łóżka dla szpitali

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie kupiła wymazówki dla lekarzy (członków OIL w Warszawie), by przyspieszyć wykonywanie testów na SARS-CoV-2. Równocześnie instytucja apeluje o to, aby lekarze korzystali z nich tylko w uzasadnionych przypadkach i odpowiedzialnie.

Stołeczne szpitale otrzymają nowy sprzęt do walki z koronawirusem. Jest to m.in. 30 łóżek wyposażonych w sprzęt do intensywnej terapii za 7 mln zł - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski. Zostaną wykorzystane, jeśli skończy się miejsce w państwowych szpitalach lub tych placówkach przekształconych na zakaźne.

Zobacz także

Maturzyści: Nie chcemy koronamatury

"Mówimy do was w imieniu maturzystów, nauczycieli i znajomych. Zabieramy głos, ponieważ osoby odpowiedzialne za nasz egzamin dojrzałości milczą. Z wiadomych przyczyn większość z was ogląda ten film w domu, nie wiedząc, co przyniesie jutro. My też nie wiemy. Wiemy jednak jedno. Niebezpieczeństwo związane z pandemią nie zniknie z dnia na dzień" - alarmują uczniowie i rodzice w wydarzeniu zorganizowanym na Facebooku pod nazwą „Akcja #NieChcęKoronaMatury”.

Dziś mówi się o tygodniach, ale to mogą być miesiące. Oby nie lata. Tymczasem my, maturzyści, mamy dowiedzieć się o szczegółach najważniejszego egzaminu w naszym dotychczasowym życiu niemal z dnia na dzień. Cały czas pozostajemy w niewiedzy i niepewności

- mówią.

Maturzyści z warszawskich szkół apelują do ministra edukacji o rzetelne informacje dotyczące egzaminów dojrzałości.

Wyzwanie z przymrużeniem oka w dobie koronawirusa zorganizowało Muzeum Narodowe w Warszawie. 

W trudnym czasie izolacji wymuszonej przez epidemię koronawirusa placówka zaprosiła internautów do wspólnej zabawy. Poprosiła o odtwarzanie dzieł sztuki w warunkach domowych. Tak powstały Pomarańczarka z rolką papieru toaletowego czy Stańczyk w czerwonym kombinezonie. Wyobraźnia ludzi nie zna granic.

Łóżka i respiratory od WOŚP. Największy samolot świata dostarczy sprzęt dla medyków

Prezes WOŚP Jurek Owsiak wspiera polską służbę zdrowia w walce z koronawiurusem. "Dzisiaj rano odebraliśmy pierwsze cztery łóżka zakupione przez WOŚP dla Warszawy – 3 dla szpitala zakaźnego MSWiA na Wołoskiej i jedno do szpitala zakaźnego na Wolskiej. Pozostałych 146 będzie rozjeżdżało się po całej Polsce" - napisał na Facebooku.

Na warszawskim Lotnisku im. Chopina tuż po świętach wyląduje największy transportowy samolot świata Antonow An-225 Mrija. Do Polski maszyna dostarczy 400 ton sprzętu dla medyków do walki z koronawirusem, zakupionego przez spółki skarbu państwa.

Kolejne przypadki koronawirusa na Mazowszu

U pacjenta Oddziału Nowotworów Układu Moczowego w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. W związku z tym wstrzymana została praca oddziału. Jednak Instytut uspokaja — inne oddziały pracują bez zmian. Władze szpitala apelują, aby pacjenci spokojnie kontynuowali swoje leczenie.

Pensjonariuszka przebywająca w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów przy ulicy Dickensa w Warszawie jest zarażona SARS-CoV-2. Kobieta ma 80 lat i aktualnie przebywa w szpitalu zakaźnym. Według stołecznego ratusza warunki przyjęcia były omawiane i konsultowane z rodziną, która jednak nie poinformowała, że kobieta jest diagnozowana pod kątem COVID-19. 

Zobacz także

Zawieszenie wykładów na UW do 15 maja. Trzaskowski planuje cięcia w szkołach i przedszkolach

Władze Uniwersytetu Warszawskiego przedłużyły o miesiąc obowiązujące ograniczenia w funkcjonowaniu uczelni w związku z epidemią COVID-19. Zajęcia i wykłady dla studentów, doktorantów i słuchaczy do 15 maja będą prowadzone wyłącznie zdalnie - wynika z zarządzenia rektora UW prof. Marcina Pałysa.

Prezydent Trzaskowski planuje oszczędności w przedszkolach i szkołach. "Pandemia wirusa COVID-19 zmienia sytuację finansową Miasta. Konieczność oszczędzania i rezygnacji z zaplanowanych działań staje się faktem" - napisał do burmistrzów Trzaskowski. Włodarz Warszawy zapowiedział m.in. ograniczenie liczby godzin pracy przedszkoli, zmniejszenie liczby godzin w świetlicach szkolnych.

Zobacz także

Trzy miejsca w stolicy dla personelu medycznego. Zamek Królewski rozbłysnął dla medyków

Czekamy na jasne zalecenia PKW i rządu ws. organizacji wyborów prezydenckich - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy. Dodał, że w ocenie ratusza przeprowadzenie głosowania w sposób bezpieczny nie jest możliwe.

"Przez cały czas analizujemy sytuację. Przede wszystkim zwracamy się do Państwowej Komisji Wyborczej, ale również do rządu o jasne wytyczne, co mamy dokładnie robić. Czy rzeczywiście sytuacja jest na tyle bezpieczna, żeby przygotowywać wybory" - odpowiedział Trzaskowski.

Zobacz także

Prezydent wyznaczył trzy miejsca w stolicy, które działały jako internaty dla studentów, a posłużą jako miejsca tymczasowego pobytu dla personelu medycznego, który jest na kwarantannie lub z uwagi na zdrowie bliskich nie chce nocować w domu. Koszty takiego pobytu wraz z wyżywieniem ma pokryć miasto. "Mamy 43 miejsca dla tych wszystkich lekarzy i lekarek, którzy są na kwarantannie" - poinformował Trzaskowski.

Na znak solidarności z medykami stopniowo oświetlany jest Zamek Królewski w Warszawie. W niedzielę, 5 kwietnia o 19:00 zaświeciła się fasada zamku od strony Wisły. W poniedziałek podświetlano ściany od Strony Trasy W-Z. We wtorek, 7 kwietnia Zamek rozbłyśnie na niebiesko z każdej strony.

Zobacz także

SOR-y ze strefami dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. PKiN w kolorach WHO

Pałac Kultury i Nauki i warszawski most Śląsko-Dąbrowski przez dwie najbliższe noce będą podświetlane na niebiesko, kolor WHO. Warszawa w ten sposób symbolicznie dziękuje wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich walkę z koronawirusem – wyjaśnił stołeczny ratusz.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zdecydował, że izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe mają obowiązek wydzielenia stref dla osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Muszą one też regularnie badać temperaturę ciała pracowników szpitali. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Zobacz także

Polecenie wojewody mazowieckiego dotyczy szpitali samorządowych i państwowych działających w województwie. Izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe mają wydzielić dwie strefy - dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz dla osób mających objawy infekcji.

Decyzję wojewody przekazał Mazowiecki Urząd Wojewódzki. "Zmiany mają umożliwić bezpieczną segregację pacjentów i odseparowanie osób chorych na COVID-19. Ponadto szpitale niezakaźne mają obowiązek wdrożenia algorytmu postępowania (triaż) opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta Krajowego zawierającego wytyczne segregacji pacjentów z podejrzeniem COVID-19" - poinformowano.

Zobacz także

Autobusy bez klimatyzacji. Warszawa pomoże instytucjom kultury

W poniedziałek stołeczny magistrat przekazał, że zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do przewoźników, którzy obsługują warszawską komunikację, o wyłączenie układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów. Działanie to jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa.

"Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostaną okna w przestrzeni pasażerskiej" - podał urząd.

Warszawa pomoże instytucjom kultury. Kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa uderzył również w instytucje kulturalne i organizacje pozarządowe. "Załamanie inwestycji w kulturę to straty dla społeczeństwa w perspektywie lat, a nawet dekad. Nie możemy do tego dopuścić, musimy zadbać o warszawską kulturę, dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia. Priorytetem jest zachowanie istniejących zasobów, ochrona pracowników sektora kultury i wsparcie dla artystów" - zaznaczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

Trudna sytuacja w mazowieckich szpitalach. Dezynfekcja przestrzeni publicznych

W regionie radomskim zaczyna brakować miejsc dla chorych z COVID-19. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Karolina Gajewska, placówka nie ma gdzie przenieść pacjentów z koronawirusem, którzy potrzebują hospitalizacji. W ostatnim czasie lawinowo wzrosła tam liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wśród pracowników i personelu szpitala. Obecnie liczba ta wynosi 115 osób.

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powodującego przyrost liczby osób zakażonych i poddawanych kwarantannie, m.st. Warszawa w nocy z czwartku na piątek rozpoczęło ozonowanie przystanków, wiat, przejść podziemnych, okolic sklepów i szpitali. Dezynfekcja będzie się odbywać każdej nocy. Stolica wygląda niczym kadr z filmu postapo. 

Sypią się mandaty za naruszanie przepisów w związku z zakazem wychodzenia z domu. Stołeczna policja hołduje zasadzie "zero tolerancji". W Otwocku funkcjonariusze nałożyli po 500 zł mandatu na osoby, które w grupie spożywały alkohol. "Do odważnych świat należy" - miała powiedzieć zatrzymana zapytana przez służby o to, czy wie, że łamie obostrzenia nałożone w związku z epidemią.

Hulajnogi elektryczne firmy Hive, które znajdują się m.in. w stolicy, zostały przeniesione do magazynów. Jak przekazał Łukasz Gontarek, przedstawiciel firmy — hulajnogi będą nieodpłatnie udostępniane służbom oraz organizacjom, które pracują w okresie epidemii na rzecz społeczeństwa.

Zobacz także

Zamknięte cmentarze. Warszawa spiera seniorów

W związku ze stanem epidemii i rozporządzeniami administracyjnymi Cmentarz Powązkowski pozostaje zamknięty dla odwiedzających aż do 11 kwietnia - poinformowała w czwartek Archidiecezja Warszawska. Taka sama decyzja dotyczy Cmentarza Bródzieńskiego w Warszawie. Pochówki zmarłych odbywają się bez zmian, z zachowaniem obowiązujących obecnie ograniczeń sanitarnych.

Miasto rusza z programem "Warszawa wspiera seniorów". Zorganizowana pomoc w zakupach dla najstarszych warszawiaków, ograniczenie wizyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz specjalny telefon zaufania - to część inicjatyw, które podjęło miasto.

"Organizujemy system, dzięki któremu będzie można seniorom robić zakupy czy dostarczać im te najpotrzebniejsze środki" - powiedział Rafał Trzaskowski. Jak dodał, tym zadaniem zajmą się dzielnicowe zespoły "Warszawa wspiera" składające się z urzędników dzielnic, którzy dobrowolnie się zgłoszą, a także pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych.

"Jeżeli seniorzy będą chcieli, żeby im zrobić zakupy, będzie możliwość odebrania pieniędzy i zrobienia takich zakupów" - wskazał.

Zobacz także

Wspólne patrole straży miejskiej i policji. Więźniowie szyją maseczki

Więźniowie szyją maseczki. Funkcjonariusze Służby Więziennej płockiego Zakładu Karnego w ramach programu readaptacji społecznej "Tarcza" zainicjowali szycie maseczek ochronnych przez osadzonych w oddziale zewnętrznym w Płońsku. Maseczki na początku trafią do innych jednostek więziennych w regionie.

Warszawa kupi komputery dla uczniów? Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy poinformował w czwartek, że miasta nie stać na zakup komputerów dla uczniów, aby ci mogli się uczyć zdalnie.

W środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w stolicy pojawią się wspólne patrole straży miejskiej i policji, które będą pilnować, aby jak najmniej warszawiaków było na ulicach.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział dodatkową dezynfekcję przestrzeni publicznych. Jak zaznaczył włodarz, chodzi o niektóre przejścia podziemne czy stacje przesiadkowe. Zwłaszcza o te, w których gromadzi się więcej osób. "Będziemy to robili za pomocą wody ozonowanej - tak, żeby te miejsca były jak najbardziej bezpieczne" – podkreślił. 

Zobacz także

Szybszy dostęp do testów dla personelu medycznego

Prawie 7 tys. testów na obecność koronawirusa za kwotę 3 mln zł kupił samorząd Mazowsza. Testy będą przeznaczone dla personelu szpitali – poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Samorząd województwa podpisał umowę ze spółką ALAB laboratoria. Dzięki niej personel mazowieckich szpitali, który miał kontakt z zarażonym koronawirusem lub z osobą z podejrzeniem zarażenia, będzie miał szybszy dostęp do testów, a ich wyniki mają być znane w ciągu 14 godzin. Obecnie - jak poinformowała Milewska - na wyniki badań czeka się nawet do 54 godzin.

Zobacz także

W środę stołeczny magistrat przekazał, że do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej. Są to ochronne: maseczki, przyłbice, rękawice i fartuchy, a także płyny dezynfekcyjne.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął także decyzję o wstrzymaniu wysyłania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność do mieszkańców do czasu, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne - przekazał stołeczny ratusz.

Zobacz także

Zakaz korzystania z parków i lasów. Nie wypożyczymy rowerów miejskich

Od środy zamknięte są miejskie ogrodzone tereny zieleni. Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, miasto zaapelowało również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych. 

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka, restrykcje dotyczą obszarów, które są ogrodzone - zostaną one zamknięte. Z kolei tam, gdzie są obszary nieogrodzone jest kontynuowana, trwająca od dwóch tygodni, akcja plakatowa informująca o aktualnym stanie epidemii i zachęcająca do nieodwiedzania tych miejsc i pozostania w domach. Tam realizowane są wzmożone patrole.

W związku z szalejącą w Warszawie epidemią Zarząd Dróg Miejskich polecił firmie Nextbike Polska, operatorowi sytemu Veturilo, zawieszenie funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego do 11 kwietnia. "Nie rozumiem tej decyzji, "To absurd" - piszą internauci.  

Ruszyły "Obiady dla Bohaterów podczas epidemii". To inicjatywa zorganizowana przez Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej. Wolontariusze chcą codziennie dostarczać obiady żołnierzom Armii Krajowej, a także lekarzom, ratownikom i służbom medycznym. Potrzebują jednak wsparcia finansowego.

Zobacz także

Programy wsparcia dla przedsiębiorców

Warszawa podejmuje każde możliwe kroki, aby pomóc przedsiębiorcom, dlatego zdecydowałem o wprowadzeniu dla nich warszawskiego programu wsparcia – poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W stolicy działa 430 tys. podmiotów gospodarczych.

Oznacza to, że miasto wprowadza możliwość obniżki czynszów dla przedsiębiorców, którzy wynajmują lokal należący do miasta. "Przedsiębiorcom, którzy płacą podatek od nieruchomości, rolny, leśny i od środków transportowych proponujemy odroczenie płatności na okres trzech miesięcy lub rozłożenie jej na raty" – dodał.

Miasto oferuje także pomoc tym przedsiębiorcom, którzy chcieli prowadzić ogródek gastronomiczny, a w obecnej sytuacji nie jest to możliwe. "Będą oni mogli rozwiązać umowę o zajęcie pasa drogowego na prowadzenie takiego ogródka. Zwrócimy im poniesione opłaty" – wyjaśnił Trzaskowski.

Zobacz także

Strażacy produkują płyn do dezynfekcji. Courtyard by Marriott udostępnia pokoje medykom

We wtorek w związku z epidemią koronawirusa prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o zwolnienie z obowiązku wpłacania do budżetu państwa tzw. janosikowego do końca 2021 roku. "Grozi nam załamanie dochodów w wysokości co najmniej 1,5 mld zł" – przekazał.

W piątek informowaliśmy o kierowcy MZA zakażonym koronawirusem. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że kontakt z nim miało łącznie 29 kierowców i pracowników Ośrodka Szkolenia Kierowców.

Rzeczniczka podała także w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że główny blok operacyjny w Szpitalu Praskim jest nieczynny od piątku. Karetka wozi pacjentów do innych placówek.

Zobacz także

Dla kadry Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, który został przekształcony do walki z koronawirusem, Hotel Courtyard by Marriott Warsaw Airport udostępnił w pełni wyposażone pokoje. Hotel może przyjąć ponad 80 osób z personelu medycznego. Będą oni mogli tam odpocząć po wielogodzinnej pracy.

Strażacy z województwa mazowieckiego zamówili materiały do produkcji płynu dezynfekującego, z których następnie wyprodukowali 13 tysięcy litrów tego środka. Jak przekazał Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy PSP — płyn trafi do powiatowych i miejskich komend straży pożarnej na Mazowszu.

Zobacz także

"Nie da się przeprowadzić wyborów"

W poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że zajął stanowisko na temat wyborów.

"Podczas wideokonferencji z Panem Premierem jasno mówiłem, że w ocenie mojej, jak również większości samorządowców, ze względu na bezpieczeństwo obywateli nie da się przeprowadzić wyborów w zakładanym terminie" - poinformował na Facebooku prezydent stolicy.

Dodał również, że władze Warszawy apelują do premiera o większą liczbę testów na koronawirusa dla personelu medycznego.

Musimy zadbać o bezpieczeństwo ludzi na pierwszej linii, bo sytuacja w miejskich szpitalach robi się bardzo trudna

- czytamy we wpisie.

"Apelujemy do rządu o przesłanie nam środków zabezpieczenia osobistego (maski, okulary, fartuchy) z rezerwy materiałowej, o które wnioskowaliśmy ponad 3 tygodnie temu. Sami kupujemy, co możemy, ale obiecywane było wsparcie rządu" - napisał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podał w poniedziałek, że na ulice stolicy wyjechało 1467 autobusów i 414 tramwajów.

"Wszystkie siły transportu miejskiego zostały uruchomione" – zapewnił w poniedziałek. Powiedział, że w jego ocenie ta liczba pojazdów zapewnia pasażerom możliwość podróżowania w odległości od siebie nawzajem, która ogranicza przenoszenie się koronawirusa. Dodał także, że miasto nie zniesie opłat w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Zobacz także

Lekarze z koronawirusem

W poniedziałek rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że dwóch pacjentów znajdujących się na OIOM-ie szpitala przy ul. Stępińskiej jest zakażonych koronawirusem. W związku z sytuacją 45 osób skierowano na kwarantannę, w tym 14 lekarzy.

Sytuacja w Szpitalu Bródnowskim jest napięta, jednak nie ma na razie podstaw, by go zamknąć - przekazał z kolei PAP dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego na warszawskim Bródnie Piotr Gołaszewski.

Jak powiedział Gołaszewski, na 15 oddziałów trzy są zainfekowane. "Na chwilę obecną nie uważam, żeby było konieczne poddawać cały szpital kwarantannie" - wskazał.

Gołaszewski poinformował, że wyniki testów cyklicznie wpływają do placówki. "Od 20 marca potwierdzono COVID-19 u 43 pacjentów" - przekazał dyrektor szpitala.

Koronawirus na oddziale ginekologiczno-położniczym w Otwocku. Siedmiu lekarzy oraz dwie pacjentki są objęci kwarantanną - informuje "Linia Otwocka". Jak donosi PAP, zamknięto także poradnię ginekologiczną w SPZOZ w Celestynowie, ponieważ ginekolog pracował również w tej placówce.

Zobacz także

Kierowca ZTM zarażony koronawirusem. Medycy zwolnieni z płatnego parkowania 

Mazowiecka policja apeluje do dzieci i młodzieży o pozostanie w domach i unikanie miejsc publicznych, a rodziców prosi o zwiększenie nadzoru. Według policjantów wielu młodych ludzi nie przestrzega zaleceń związanych z epidemią koronawirusa. Apel policji ma być upowszechniony poprzez komunikaty na stronach szkół i w dziennikach elektronicznych.

Jeden z kierowców warszawskich autobusów jest zarażony koronawirusem – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że prawdopodobnie część pracowników, która miała z nim kontakt, będzie musiała przejść kwarantannę.

Zobacz także

Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zwolnieniu z opłat w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego lekarzy, pielęgniarki, a także ratowników medycznych. Prezydent decyzję swą tłumaczył tym, że ci ludzie są "na pierwszej linii frontu" i muszą być traktowani "w sposób wyjątkowy". 

Drugi przypadek koronawirusa stwierdzono w Centrum Zdrowia Dziecka. Tym razem chodzi o pielęgniarkę. Jak podała rzeczniczka placówki, nie miała ona kontaktu bezpośredniego z lekarzem, u którego rozpoznano koronawirusa w zeszłym tygodniu.  

W całym kraju trwa akcja "Zostań w domu". W związku z tym opustoszało wiele miast - w tym także Warszawa. Na ulicach stolicy sfotografowano skaczącego zająca. Szukał ludzi?

Zobacz także

Policjanci apelują przez megafon o pozostanie w domach

Warszawa walczy z koronawirusem. Na stołeczne ulice wyjechały patrole policjantów, którzy przez megafony apelują o to, by pozostać w mieszkaniach i nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że skierował apel do premiera Polski, Mateusza Morawieckiego o przesunięcie egzaminów szkolnych i matur. 

"I matura, i egzamin ósmoklasisty same w sobie są źródłem stresu i wymagają szczególnych przygotowań. A w czasach #koronawirus zarówno ich przeprowadzenie, jak i solidne przygotowanie do nich jest praktycznie niemożliwe. Panie premierze, Panie ministrze, egzaminy należy przełożyć" - zaapelował na Facebooku.

Zobacz także

Prezydent pytany w czwartek przez "Rzeczpospolitą" w programie "Rzecz o polityce" o funkcjonowanie bazarków w stolicy w związku z zagrożeniem koronawirusem odpowiedział, że bazarki, które spełniają funkcje sklepów spożywczych, czyli te, w których sprzedaje się m.in. warzywa i owoce przy zachowaniu odpowiednich odstępów na świeżym powietrzu powinny być otwarte.

Hurtownie oraz bazary, które nie spełniają funkcji sklepów spożywczych, są pozamykane. Hurtownia w Wólce Kosowskiej jest całkowicie nieczynna, zaś w centrum "Marywilska 44" działają jedynie określone sklepy.

Trzaskowski zapewnił, że stołecznym szpitalom nie zabraknie zaopatrzenia. "W warszawskich szpitalach sytuacja na te najbliższe dni wygląda na opanowaną, jeżeli chodzi o liczbę środków zabezpieczenia" - powiedział.

Zobacz także

Wraca normalny rozkład jazdy w autobusach. Kampinos zamknięty dla odwiedzających

We wtorek komunikacja miejska w stolicy kursowała według sobotniego rozkładu. W środę przywrócono normalne kursy. Metro, tramwaje, autobusy i pociągi SKM będą znów jeździć jak w dni powszednie. Zawieszone nadal są linie "szkolne". 

Od czwartku zamknięty dla odwiedzających zostanie Kampinoski Park Narodowy. Decyzja ma związek z ograniczeniem ryzyka w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jednocześnie Las Kabacki będzie otwarty dla turystów. O jego zamknięcie wnioskował radny PiS Mateusz Rojewski.

Trwają analizy ws. ewentualnego zamknięcia targowisk w Warszawie. Do tej pory traktowano je jak sklepy spożywcze. Stołeczny ratusz czeka na rozporządzenie rządu w tej sprawie.

Odwołano niektóre kursy Szybkiej Kolei Miejskiej. Maszynista został zarażony koronawirusem. Nie miał kontaktu z pasażerami, ale pracownicy zostali objęty kwarantanną.

Zobacz także

Nowe zasady kwarantanny. Ruszyła kampania wspierająca małe firmy

Żadnych nieuzasadnionych wyjść i spotkań w większym gronie. Opuścić mieszkanie można jedynie, aby pójść po zakupy, do apteki, lekarza czy na spacer z psem. Jednocześnie razem przebywać mogą nie więcej niż dwie osoby, a na mszach - maksymalnie pięcioro - poinformowali we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przepisy mają obowiązywać do 11 kwietnia.

Podobne obostrzenia obowiązują na pogrzebach. Jak przekazał rząd, w ceremoniach pogrzebowych będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 5 osób.

Według nowych wytycznych w środkach komunikacji miejskiej co drugie siedzenie ma być puste. Wszystko po to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Prezydent Warszawy zaapelował wcześniej, by - jeśli nie musimy - zupełnie ograniczyć korzystanie z autobusów i tramwajów.

Na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński jeszcze raz poruszył kwestię wprowadzenia sobotnich rozkładów jazdy przez miasto.

Tam, gdzie liczba pasażerów robi się niebezpiecznie duża, natychmiast uruchamiamy dodatkowe kursy. Powód zmian to coraz większe problemy z kadrą. Musimy dzielić kierowców na grupy

– tłumaczył.

Zobacz także

Ok. 90 pacjentów z COVID-19 w Warszawie

Zapytany w TVN24 o zamknięcie Warszawy, Rafał Trzaskowski po raz kolejny poinformował, że nikt nie konsultował z miastem takich planów. "To fake news" - podkreślił.

Ruszyła akcja "Nie pozwolę Ci się zamknąć". Przez epidemię koronawirusa w Polsce wiele firm znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Kampania zorganizowana została przez stołeczny ratusz i Krajową Izbę Gospodarczą, która wpiera małe lokalne przedsiębiorstwa

W związku z epidemią straż miejska kontroluje parki, place zabaw i siłownie plenerowe, zamknięte przez miasto. Wbrew aktualnym rozporządzeniom były one odwiedzane przez mieszkańców stolicy.

We wtorek prezydent Warszawy poinformował, że w stolicy jest około 90 pacjentów z COVID-19. Jak zaznaczył Trzaskowski, pacjenci są leczeni w Szpitalu MSWiA, ale w przyszłości może być tak, że będą trafiać też do miejskich placówek.

Na Mazowszu obecnie wskaźnik zachorowań jest największy w kraju. Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia liczba pacjentów z COVID-19 wynosi 175, jedna osoba nie żyje. 

Zobacz także

Tłok w autobusach po zmianie rozkładu jazdy. Ratusz monitoruje sytuację

Warszawa walczy z koronawirusemOd poniedziałku obowiązuje w stolicy sobotni rozkład jazdy z dodatkowymi kursami. Decyzja zapadła po tym, jak w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 miasto odnotowało spadek liczby pasażerów korzystających z komunikacji. W poniedziałek w mediach społecznościowych zaroiło się od zdjęć, z których wynika, że pasażerowie nie zachowują odległości zalecanej przez sanepid i Ministerstwo Zdrowia.

Przyjęliśmy taką decyzję jak większość miast w Polsce, żeby przejść na weekendowy rozkład jazdy, ale oczywiście przez cały czas monitorujemy to, co się dzieje i w godzinach szczytu puszczamy znacznie więcej autobusów czy tramwajów. Reagujemy tutaj z godziny na godzinę

– zapewnił zapytany o nowy rozkład jazdy Rafał Trzaskowski i dodał, że miasto będzie dostosowywać kursy autobusów i tramwajów do potrzeb mieszkańców tak, żeby "zapewnić jak największy dystans pomiędzy pasażerami".

Jednocześnie prezydent poinformował w nagraniu opublikowanym na Facebooku, że miasto chce stworzyć nowe laboratorium w Warszawie, które będzie wykonywać testy na obecność koronawirusa. 

Zobacz także

My staramy się śladem Poznania znaleźć takie miejsce, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie. Jesteśmy gotowi do tego, żeby jakąś liczbę testów kupić po to, żeby tych testów w Warszawie było więcej

– powiedział Trzaskowski.

Ponad 50 postępowań ws. naruszenia kwarantanny

W związku z epidemią SARS-CoV-2 zamknięte dla odwiedzających zostało warszawskie ZOO. Jednak pracownicy ogrodu zoologicznego codziennie o godzinie 14:00 publikują na Facebooku transmisję, w której pokazują, co się dzieje u zwierząt. 

Swoją działalność zawiesiły także Łazienki Królewskie. "Zaplanowane w najbliższym czasie wydarzenia się nie odbędą, podobnie jak zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, organizowane przez Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa" - podano na oficjalnej stronie Łazienek. 

Od poniedziałku stołeczne urzędy, które były wcześniej czynne do godz. 18, będą pracować o dwie godziny krócej.

O 50 postępowaniach ws. naruszeń kwarantanny poinformowała warszawska Policja na Twitterze.

Zobacz także

Pierwsza ofiara koronawirusa na Mazowszu

43-latek jest pierwszą ofiarą koronawirusa na Mazowszu. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Radomiu.

Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem

- podał w niedzielę resort zdrowia.

Zobacz także

Przełożona Noc Muzeów. Klimatyzacja w autobusach wyłączona

W piątek z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano o przełożeniu zaplanowanej na 16 maja 17. edycji Nocy Muzeów. "Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w maju, dlatego postanowiliśmy go przełożyć na drugą połowę września" - poinformowała Karolina Gałecka z Urzędu m.st. Warszawy.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał, że w piątek kończy się rekrutacja do przedszkoli i pierwszych klas szkół podstawowych. "Prosimy o przesyłanie wniosków na adres placówek. Nie trzeba przychodzić do nich fizycznie" – zaapelował. Dodał, że jeżeli opiekunowie dzieci nie mają kompletu dokumentów, mogą dostarczyć je później. 

Trzaskowski zapewnił również podczas chatu z mieszkańcami stolicy, że pojazdy komunikacji miejskiej są dezynfekowane, a klimatyzacja wyłączona, aby zmniejszyć możliwość przenoszenia się koronawirusa.

Zobacz także

Środki komunikacji są dezynfekowane, oddzieliliśmy kierowców od pasażerów. W związku z tym, że obłożenie komunikacji jest na poziomie 20-kilku procent, można zachować odpowiedni dystans od innych pasażerów

– powiedział.

Prezydent przypomniał także, że od poniedziałku komunikacja miejska będzie funkcjonowała w systemie sobotnim. Jednak w godzinach szczytu wyjedzie więcej tramwajów, autobusów i pociągów metra.

Zobacz także

#Zostanwdomu. Zakaz spożywania alkoholu na bulwarach

Rada miasta zdecydowała w czwartek o zakazie spożywania alkoholu na bulwarach wiślanych, które są popularnym miejscem spotkań warszawiaków. "To sygnał, że nie powinniśmy zachowywać się tak, jak kiedyś i zbierać w większych grupach - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń władz.

Prezydent zapowiedział także, że stołeczni przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach należących do miasta będą mieli możliwość odroczenia płatności czynszu i rozłożenia zapłaty należności w czasie.

W związku z kryzysową sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa "nie będą również pobierane odsetki od ewentualnej nieterminowej zapłaty" czynszu. 

Nowe przypadki koronawirusa na Mazowszu

W środę SARS-CoV-2 potwierdzono u 28 kolejnych osób z Mazowsza - podało Ministerstwo Zdrowia. Wśród 66 zarażonych są dorośli w wieku od 18 do 73 lat oraz dwoje dzieci w wieku poniżej trzech lat.

Osoby, które mają potwierdzone zachorowanie na COVID-19, to 64 osoby dorosłe obu płci w wieku 18-73 lata oraz dwoje dzieci w wieku poniżej 3 lat. Znajdują się pod opieką lekarzy na oddziałach zakaźnych szpitali w Warszawie i w Radomiu

- poinformowała Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, cytowana przez Onet.

Jak dodała, część chorych z uwagi na dobry stan zdrowia nie zostało hospitalizowanych i przebywa w izolacji w domach. Ich stan jest nieustannie monitorowany.

W tym momencie nie ma informacji o zagrożeniu życia chorych osób. Potwierdzone przypadki są to zarówno przypadki zawleczone - powrót z zagranicy, z obszaru występowania wirusa, jak i przypadki rodzime – transmisja z kontaktu w kraju -

- dodała Narożniak.

Zobacz także

Apel, by nie korzystać z placów zabaw

W środę władze miasta st. Warszawy zaapelowali do warszawiaków o niekorzystanie z placów zabaw i siłowni plenerowych. Mimo apeli rodzice nie stosowali się do rekomendacji sanepidu i Ministerstwa Zdrowia, dlatego część dzielnic zdecydowało o zamknięciu tych obiektów.

Prezydent Warszawy rozwiał wątpliwości w związku z wypłatami 500 +. "Wypłaty 500 + są prowadzone na bieżąco i nie będzie żadnych opóźnień" - podkreślił Rafał Trzaskowski. 

We wtorek mazowiecki urząd marszałkowski poinformował z kolei o dostawie respiratorów do warszawskich szpitali. Dwa kolejne respiratory trafią do szpitala zakaźnego w Warszawie, a cztery respiratory transportowe - do szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Na zakupy związane z koronawirusem zarezerwowano 6,5 mln zł.

Prezydent stolicy rozmawiał we wtorek z mieszkańcami stolicy o zmianach wdrożonych przez miasto w celu walki z epidemią. Pytania można było zadawać na Facebooku.

Rafał Trzaskowski zaapelował do warszawiaków, by skrócili czas spacerów ze swoimi pupilami. Chodzi o to, by nie być narażonym na kontakt z innymi ludźmi.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jeśli sami jesteście chorzy lub jesteście w grupie największego ryzyka – najlepiej przekażcie zwierzaka pod opiekę kogoś, kto będzie w stanie się nim odpowiednio zająć. W ten sposób nie narazicie siebie i innych wychodząc na spacery pomimo choroby, a także zapewnicie komfort swoim psom

- napisał na Facebooku.

Trzaskowski poinformował również o dezynfekcji Veturilo. W związku z zagrożeniem koronawirusem "miasto stale dezynfekuje specjalnymi preparatami kierownice, siodła, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji".

Warszawski Transport Publiczny wprowadził dla warszawiaków możliwość zamrożenia biletu na karcie miejskiej. Wiele osób w obliczu zagrożenia koronawirusem zrezygnowało z podróżowania komunikacją miejską. 

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowej konferencji po raz kolejny zaapelował do warszawiaków, by wszyscy, którzy mają taką możliwość, pozostali w domach. Jak mówił, jeżeli uda nam się w sposób skuteczny ograniczyć kontakty społeczne, wówczas być może będziemy w stanie zmniejszyć skalę zachorowań.

Trzaskowski poinformował, że miasto kupi konieczny sprzęt do stołecznych szpitali. "Z naszych analiz wynika, że w Warszawie dobrze byłoby zapewnić kolejnych trzydzieści stanowisk, które posłużyłyby sytuacji kryzysowej, intensywnej opieki nad pacjentami" – dodał.

Zobacz także

100 mln złotych na walkę z koronawirusem

Samorząd województwa mazowieckiego podjął w poniedziałek decyzję o przekierowaniu środków unijnych na projekt doposażający placówki medyczne. 

UE dała zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze jako pierwsze w kraju podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 100 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki

– mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, cytowany przez Onet.

Zamknięte pływalnie i zoo. Warszawa walczy z fake newsami

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że zamknięte zostały do odwołania wszystkie miejskie pływalnie, sauny i siłownie (w tym obiekty przyszkolne i należące do jednostek organizacyjnych).

Do 25 marca niedostępne dla mieszkańców będą także wszystkie Miejskie Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Dzielnicowe Domy Kultury. Pracownicy OSiR-ów pracują na dotychczasowych zasadach. Kluby sportowe mogą prowadzić treningi i rozgrywać swoje mecze na obiektach.

Warszawa zaopiekuje się seniorami. Trzaskowski dodał, że stolica rusza z akcją "Pomoc Sąsiedzka".

Na czas zagrożenia #koronawirus powinniśmy zostać w domu, szczególnie osoby starsze. Część z nich może potrzebować wsparcia. Ruszamy z akcją #PomocSąsiedzka zachęcającą do opieki nad naszymi sąsiadami-seniorami. Pracujemy też nad pomocą ze strony miasta. Dbajmy o siebie nawzajem!

- napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Decyzję o czasowym zamknięciu placówki dla zwiedzających podjął Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Zobacz także

W czwartek prezydent poinformował, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu Warszawy. W piątek informację tę potwierdził szef KPRM. "W przestrzeni publicznej pojawia się bardzo dużo fake newsów, na przykład o zamknięciu Warszawy. Takich informacji będzie się pojawiało jeszcze pewnie sporo; dlatego tak ważne jest, by opierać się na pewnych źródłach informacji" - powiedział Michał Dworczyk.

Zobacz także

Szkoły, przedszkola i instytucje kultury oficjalnie zamknięte. Odwołano wykłady

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce. W środę rząd zdecydował o zamknięciu na dwa tygodnie szkół, przedszkoli i żłobków. Oficjalnie szkoły będą nieczynne od 16 marca (poniedziałek), jednak rekomenduje się, aby dzieci nie posyłać tam już od 12 marca (czwartek).

Jak poinformowała Kancelaria Premiera, w szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach dzieci będą pilnować nauczyciele.

Zamknięte są także kina, teatry, opery i filharmonie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostaje zamknięte do 25 marca włącznie, a obiekty Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego, w tym kino Iluzjon od czwartku do odwołania.

Wykłady zawiesił Uniwersytet WarszawskiWarszawski Uniwersytet Medyczny, a także niepubliczne uczelnie. Rektor prof. Mirosław Wielgoś zaapelował o zamknięcie także do innych szkół wyższych.

Mam nadzieję, że w ślad za decyzjami o zawieszeniu zajęć dydaktycznych w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Warszawskim pójdą inne warszawskie uczelnie, a przede wszystkim szkoły. Wierzę, że nie jest jeszcze za późno na podjęcie działań, które mogą przyczynić się do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem. Czekam z niecierpliwością na decyzję o zamknięciu warszawskich szkół na przynajmniej 3 tygodnie

- brzmi treść oświadczenia.

W warszawskich szpitalach zakazano odwiedzin pacjentów w związku z "zagrożeniem epidemiologicznym".

Zobacz także

63 mln zł na walkę z koronawirusem

W warszawskim ratuszu w środę odbyło się spotkanie prezydentów największych polskich miast. Samorządowcy zaapelowali o do rządu o dofinansowanie szpitali samorządowych i doposażenia ich w sprzęt do diagnozowania i leczenia koronawirusa oraz w środki ochronne dla personelu i zabezpieczenie lekarzy i pielęgniarek.

Władze Warszawy mają w rezerwie 63 mln zł na walkę z koronawirusem. Wojewoda mazowiecki aktualizuje plan działania na wypadek wystąpienia epidemii w regionie. O ewentualnym zamykaniu obszarów stolicy w obliczu zagrożenia zdecyduje a Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zobacz także

Odwołane imprezy rozrywkowe na Mazowszu

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zarządził zawieszenie imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa. Polecił także samorządom zawieszenie działalności klubów dziecięcych i żłobków - poinformował w środę Urząd Wojewódzki.

Z powodu koronawirusa odwoływane są koncerty. Jak poinformował w środę organizator, klub Progresja, koncert Pentatonix planowany na 16 marca w hali EXPO XXI nie odbędzie się. W tej samej hali odwołano we wtorek koncert Bedoesa i Lanka, a warszawski klub Stodoła oświadczył, że koncerty zaplanowane w najbliższych dniach odbędą się w innych terminach. Klub Progresja przeniósł natomiast koncert Ghostemane’a i odwołał występ Queenie.

Zobacz także

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/PAP/Onet/"Gazeta Stołeczna"