Zamknij

Warszawa opustoszała, nie zmieniła się jednak jakość powietrza

27.03.2020 15:43
Smog w Warszawie
fot. Shutterstock

Stołeczne biuro prasowe ratusza przekazało, że na ten moment nie można potwierdzić tezy, że jakość powietrza w Warszawie nie zmieniła się w stosunku do tej z początku marca, kiedy nie było epidemii koronawirusa.

Warszawski ratusz przekazał, że w ostatnich dniach nie zarejestrowano wyraźnego spadku stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu — oscylują one w okolicach ok. 70 µg/m3, co Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska określa jako poziom umiarkowany.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W ubiegłym tygodniu w południowej i centralnej części Polski odnotowano podwyższone stężenie pyłu. Przyczyna? Zwiększone emisje indywidualnego ogrzewania budynków i warunki meteorologiczne (słaby wiatr, brak opadów i pylenie roślin).

Zobacz także

Natomiast w stolicy największe stężenie zanieczyszczenia odnotowano 17 marca na stacji pomiarowej przy Alei Niepodległosi — wynosiło prawie 107 µg/m3. Do tego wyniku przyczyniła się nie tylko pogoda i emisja z kominów, ale także "unos wtórny", jest to wbijanie pływów w powietrze przez jeżdżące pojazdy.

Zobacz także

Agnieszka Drozd, członek zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego powiedziała, że mimo zmniejszonego ruch samochodowego w stolicy, w ostatnie noce były przymrozki, przez co mieszkańcy palili w piecach. "Jest też sucho, nie ma wiatru, więc wszystkie brudy unoszą się w powietrzu. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja się poprawi, kiedy skończą się zimne dni" - dodała.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl