Zamknij

Koronawirus na Mazowszu. Więźniowie będą szyć maseczki

02.04.2020 14:30
Więźniowie będą szyć maseczki
fot. East News/ MARIUSZ KAPALA (zdjęcie ilustracyjne)

Funkcjonariusze Służby Więziennej płockiego Zakładu Karnego w ramach programu readaptacji społecznej "Tarcza" zainicjowali szycie maseczek ochronnych przez osadzonych w oddziale zewnętrznym w Płońsku. Maseczki na początku trafią do innych jednostek więziennych w regionie.

Jak przekazała Marlena Kubera rzeczniczka płockiego Zakładu Karnego, maseczki szyte są przez 13 więźniów osadzonych w oddziale zewnętrznym w Płońsku. Ich praca pozwoli na wyprodukowanie dziennie około 800 sztuk tego typu środków ochrony.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Maseczki szyte są na razie na nasze potrzeby oraz innych jednostek penitencjarnych w regionie. Zapotrzebowanie na tego typu środki ochrony zgłosił już do nas areszt Warszawa-Białołęka. W każdej z jednostek penitencjarnych działają służby medyczne, a w związku z epidemią koronawirusa, potrzeby w zaopatrzenie w maseczki są ogromne" – powiedziała Marlena Kubera.

Zobacz także

Rzeczniczka dodała, że w następnym tygodniu osadzeni z tej jednostki także przystąpią do akcji szycia maseczek ochronnych. Podkreśliła ona również, że w związku z pandemią koronawirusa, maseczki będą przekazywane także innym podmiotom czy instytucjom poza strukturą służby więziennej.

Zobacz także

Celem programu readaptacji społecznej jest zaangażowanie więźniów w działania pomocowe, właśnie poprzez szycie maseczek, a także uświadomienie osadzonym znaczenia tego typu aktywności oraz przekazanie im wiedzy na temat chorób zakaźnych i przestrzegania zasad higieny osobistej w kontekście zagrożeń dla społeczeństwa, jakim jest SARS-CoV-2. "Osadzeni, którzy uczestniczą w programie, zostali przeszkoleni przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Płońsku. Przeszli instruktaż obejmujący szycie maseczek, poznając przy tym zasady dezynfekcji przed przystąpieniem do pracy oraz w jej trakcie. Dowiedzieli się też o ryzyku i możliwych sposobach zakażenia koronawirusem, a także o niezbędnych zasadach bezpieczeństwa w związku z obecną epidemią" – wyjaśniła rzeczniczka.

Zobacz także

W ramach programu "Tarcza" zakupiono niezbędny sprzęt, w tym maszyny do szycia oraz materiał. "Zaopatrujemy się w materiał na maseczki poprzez zakupy, choć nie jest to obecnie łatwe. Jeżeli ktoś chciałby przekazać nam taki materiał, chciałby szyć maseczki, a jednocześnie nie miał wystarczającej liczby pracowników, to jak najbardziej, myślę, że byłyby takie możliwości" – zaznaczyła rzeczniczka płockiego Zakładu Karnego.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP