Zamknij

Koronawirus. Piła alkohol z kolegami. Mówiła, że "do odważnych świat należy"

03.04.2020 10:53

Warszawa walczy z koronawirusem. Sypią się mandaty za naruszanie przepisów w związku z zakazem wychodzenia z domu. Stołeczna policja hołduje zasadzie "zero tolerancji". W Otwocku funkcjonariusze nałożyli po 500 zł mandatu na osoby, które w grupie spożywały alkohol.

straż miejska
fot. Piotr Molecki/East News (zdjęcie ilustracyjne)

W związku z epidemią koronawirusa wprowadzono kolejne ograniczenia. Od 1 kwietnia osoby nieletnie mogą wyjść z domu tylko pod opieką osoby dorosłej. Wprowadzono także obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Policja zapowiada, że będzie bezlitosna wobec osób łamiących zakazy. Posypały się już pierwsze mandaty.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Piła alkohol z kolegami. "Piwa za dwa złote kosztowały ich 2000 zł"

Jak informują stołeczni policjanci na swojej stronie internetowej, czworo młodych ludzi z powiatu otwockiego i grójeckiego (woj. mazowieckie) naruszyło zakaz gromadzenia się osób.

Od czwartku na ulicach Warszawy pojawiło się ponad 200 dodatkowych patroli pieszych. Policjanci patrolują ulice Mazowsza również, używając komunikatów głosowych, nawołując do pozostania w domach. Grupa osób na osiedlu przy ulicy Skłodowskiej w Otwocku zlekceważyła obostrzenia rządu.

Chowających się pod wiatą osiedlowego śmietnika młodych ludzi, zauważyli policjanci z zespołu wywiadowczo-interwencyjnego. Funkcjonariusze nałożyli na całą czwórkę grzywny w postaci mandantów karnych w wysokości 500 złotych

- przekazał nadkom. Daniel Niezdropa.

Funkcjonariusze wylegitymowali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 23 lat oraz dwie kobiety w wieku 19 i 21 lat, pochodzących z powiatu otwockiego i grójeckiego. Podczas rozmowy z młodymi ludźmi wyjaśnili, jaki jest powód interwencji i przypomnieli o zakazach, jakie obowiązują. Zapytali się przy tym, czy sprawdzani mają świadomość naruszania prawa.

Na to 19-latka odparła, że „do odważnych świat należy

- dodał policjant.

Policja podkreśla, że nie będzie litości wobec osób nie przestrzegających prawa w dobie epidemii. Jak tłumaczył Sylwester Marczak, rzecznik KSP, cytowany przez "Gazetę Stołeczną", kwoty mandatów są zróżnicowane.

Najczęściej dotyczą młodych ludzi spożywających alkohol – tłumaczył i dodał, że 19-latka z Otwocka, podobnie jak jej towarzysze, dostała 500 zł mandatu.

W sumie piwa za dwa złote kosztowały ich 2000 zł

– podsumował Marczak.

Zobacz także

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w autokarze

To niejedyny przykład lekceważenia przepisów w dobie koronawirusa. Jak poinformowali stołeczni policjanci, kierowca autokaru został ukarany mandatem za zbyt dużą liczbę osób znajdujących się w pojeździe.

Do kontroli drogowej doszło w miejscowości Trojany (powiat wołomiński).

W pojeździe, który poruszał się po trasie S8, podróżowało łącznie 13 pasażerów, podczas gdy w dowodzie rejestracyjnym liczba miejsc siedzących została określona na 18. Według obowiązującego od wtorku rozporządzenia ministra zdrowia komunikacją publiczną podróżować może maksymalnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących

- oświadczył asp. szt. Tomasz Sitek.

Policjanci nałożyli na kierowcę 500 złotowy mandat karny, 4 pasażerów musiało opuścić pojazd i pozostać na przystanku.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Na Mazowszu w ciągu doby potwierdzono rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W czwartek mazowiecki sanepid podał, że COVID-19 wykryto u 142 osób. Odnotowano też trzy kolejne zgony związane z chorobą. Łącznie w województwie poinformowano dotąd o 754 przypadkach zakażenia, w tym 14 śmiertelnych.

Zmarli, o których w czwartek poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, to 77-letnia kobieta hospitalizowana w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, 83-letnia kobieta hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

Wojewódzki sanepid podał też, że w ciągu ostatniej doby liczba przypadków zakażenia koronawirusem wyniosła 142. To rekordowy przyrost. Ostatnim razem liczba przypadków przekroczyła sto 28 marca.

Zobacz także

loader

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/KSP/"Gazeta Wyborcza"