Zamknij

Pracownicy PKP Intercity z koronawirusem. Jeździli po całej Polsce

Magdalena Barszczak
22.07.2020 12:48
PKP Intercity
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Koronawirus na kolei. Dwoje pracowników warszawskiej sekcji PKP Intercity jest zakażonych SARS-CoV-2. Osoby te podróżowały po całej Polsce. Jak podkreśla rzeczniczka sanepidu, sprawa jest rozwojowa. Na kwarantannie przebywa kilkadziesiąt osób.

Koronawirus w PKP Intercity. Wśród zakażonych jest kierownik pociągu i konduktorka z warszawskiej załogi PKP Intercity. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", zakażenie potwierdzono u konduktora 16 lipca. Mężczyzna trafił do szpitala w Ostródzie. W ostatnich dniach jeździł jednak pociągami m.in. do Wrocławia, Trójmiasta czy Katowic.

Jak poinformowała Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity SA, ustalono dane pozostałego personelu PKP, z którymi zakażony miał kontakt.

Osoby te zostały niezwłocznie powiadomione o zaistniałej sytuacji i odsunięte od czynności służbowych, by uniknąć dalszego kontaktu z podróżnymi i innymi pracownikami

- przekazała w rozmowie z "GW".

Zobacz także

Pracownicy PKP z koronawirusem. Nie wiadomo, na jakich trasach podróżowali

Na kwarantannę trafiło kilkanaście osób, które miały kontakt z konduktorem. Jak zauważył jeden z pracowników PKP, który chce pozostać anonimowy, w firmie nie było oficjalnej informacji o tym, kto jest zakażony i wiele osób nadal pełniło swoje obowiązki.

Drugi przypadek koronawirusa, u konduktorki, potwierdzono 19 lipca. Kobieta została objęta izolacją, ale do czasu uzyskania pozytywnego wyniku testu miała normalnie pracować w pociągach, ponieważ chorobę przechodziła bezobjawowo.

Jak dowiedziała się "GW", inna z pracownic PKP miała z kolei dowiedzieć się o konieczności poddania kwarantannie, kiedy akurat jechała do Trójmiasta. Wypełniła swoje obowiązki do końca, ponieważ nie było osoby, która mogłaby ją zastąpić.

Łącznie na kwarantannie, decyzją sanepidu, przebywa 27 pracowników. Jak poinformowało PKP Intercity, kilka osób czeka na wyniki testu na koronawirusa.

Jak podkreśliła Joanna Narożniak, rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, sytuacja jest rozwojowa. "Zakażeń może być więcej" – powiedziała.

Na razie nie wiadomo, którymi pociągami podróżowali zakażeni pracownicy PKP. Dlaczego tej informacji nie podano do publicznej wiadomości? "O tym decyduje sanepid" - oświadczyła Agnieszka Serbeńska z PKP Intercity SA. Zaznaczyła także, że pociągi, w których pracowały osoby z potwierdzonym zakażeniem, zostały "w pełni zdezynfekowane".

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Stołeczna"