Zamknij

Piękny gest studentów medycyny. Chcą pomagać w walce z epidemią koronawirusa

19.03.2020 11:17
Koronawirus w Polsce
fot. East News/KFP/REPORTER

Koronawirus szybko rozprzestrzenia się po Polsce. W województwie mazowieckim odnotowano 66 przypadków SARS-CoV-2 (stan na czwartek rano). W związku z trudną sytuacją Warszawski Uniwersytet Medyczny werbuje wolontariuszy do pomocy placówkom OZ i służbom zdrowia.

Szukamy wolontariuszy do pomocy pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych - tak brzmi apel do studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rektora uczelni prof. Mirosława Wielgosia i samorządu studentów WUM.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Akcja - Detronizacja - Zdejmujemy Koronę Wirusowi" związana jest rozprzestrzenianiem się wirusa z Wuhan oraz zachorowaniami na COVID-19. W ramach akcji samorząd studentów WUM zachęca wszystkich żaków z uczelni do włączenia się w wolontariat.

Zobacz także

Każdy z nas, studentów WUM, może zostać wolontariuszem – niezależnie od roku czy kierunku studiów. Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego to osoby doskonale zorganizowane oraz zaradne. Nawet na samym początku naszej przygody z Uczelnią niejednokrotnie posiadamy umiejętności, które można wykorzystać do pomocy. Ponadto mamy nadrzędny cel, który przyświecał nam podczas wyboru studiów – chcemy pomagać innym

- napisano na oficjalnej stronie akcji.

Zobacz także

Organizatorzy przypominają jednak, że włączenie się w wolontariat powinno być indywidualną decyzją każdej osoby. Natomiast jego forma - dobrana do możliwości poszczególnych osób. Jak przekazują organizatorzy akcji, studenci, którzy zgłoszą się do wolontariatu, będą pomagać pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia. Ich zadaniem będzie także wsparcie działań służb sanitarno-epidemiologicznych na terenie Warszawy.

"Możesz wspomóc nas na miejscu - w placówce medycznej lub na odległość" - mówi wiceprzewodniczący samorządu studentów WUM Mariusz Bochnia w wideo promującym akcję. Pomysłodawcy akcji informują także, że są otwarci na pomysły dotyczące form wsparcia. Zachęcają też do przekazania środków ochrony indywidualnej.

Zobacz także

Samorząd studentów WUM przypomina, że pracownicy polskiej ochrony zdrowia stoją obecnie na pierwszej linii frontu w walce z epidemią koronawirusa. "Wszyscy codziennie oglądamy ich heroiczną walkę i wiemy, że robią, co w ich mocy. Każdemu z nich należą się owacje na stojąco i wielki szacunek za ich walkę i poświęcenie".

W wideo promującym akcje wypowiedział się także rektor WUM, prof. Mirosław Wielgoś. "Działajmy razem w tych trudnych momentach. Wspierajmy się. Nasza wspólnota akademicka ma w czynieniu dobra wielkie tradycje i doświadczenie, a podstawową zasadą etyczną zawodów medycznych jest niesienie pomocy zawsze i w każdych warunkach".

Więcej informacji o akcji znajdziesz tu.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP