Zamknij

Koronawirus. Policja sprawdzi, czy jesteś w miejscu objętym kwarantanną

11.03.2020 14:36
Policja pomaga służbom sanitarnym
fot. Policja.pl

Resort Zdrowia po stwierdzeniu koronawirusa w Polsce wdrożył ścisły nadzór nad osobami, które zostały objęte kwarantanną domową. Służbom sanitarnym pomagają policjanci, którzy raz na dobę sprawdzają, czy osoby pod kwarantanną przebywają w wyznaczonym miejscu oraz, czy nie potrzebują pomocy.

Mundurowi zebrane informacje będą przekazywać do służb sanitarnych oraz wojewód.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom, jak i osobom objętym kwarantanną

- przekazała policja.

Zobacz także

Każdy pacjent, który został objęty kwarantanną domową, musi być odpowiedzialny. Nie może narażać innych na ryzyko zachorowania na wirusa z Wuhan. Należy pamiętać także o tym, że za złamanie kwarantanny grozi grzywna.

Rozwiewając wątpliwości co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych

- poinformowała policja.

Zobacz także

W przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy zostaną wyposażeni ci policjanci, którzy będą wchodzić do pojazdów i będą mieli bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/policja.pl