Zamknij

Koronawirus w SGSP. Są wyniki testów, zarażeni kolejni podchorążowie

Magdalena Barszczak
20.04.2020 10:18
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
fot. AGENCJA SE/East News

Są już znane wyniki testów na koronawirusa, które przeprowadzono w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Wśród podchorążych otrzymano jeden wynik ujemny i dwa dodatnie - poinformował w niedzielę PAP Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP.

Z informacji przekazanej w niedzielę przez SGSP wiadomo, że w piątek w Szkole Głównej Służby Pożarniczej przeprowadzono 169 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród funkcjonariuszy, pracowników i podchorążych.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Kolejne przypadki koronawirusa w SGSP

W niedzielę Zespół ds. Informacji i Kontaktu z Mediami Sztabu do Zapewnienia Ciągłości Działania SGSP poinformował, że w weekend otrzymano wyniki. Wśród wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SGSP (166 wyników) nie otrzymano wyników dodatnich. Wśród podchorążych otrzymano jeden wynik ujemny i dwa wyniki dodatnie.

SGSP zapewnia, że wszyscy są informowani o swoim stanie zdrowia. Inspekcja Sanitarna MSWiA podejmuje wobec osób z pozytywnym wynikiem odpowiednie czynności" – przekazano. Oznacza to, że według danych w SGSP łącznie zakażonych koronawirusem zostało 54 podchorążych. Osoby te przebywają w izolatorium w Warszawie, poza uczelnią.

Podchorąży z ujemnym wynikiem testów na koronawirusa zostali przewiezieni do szkół i ośrodków szkolenia na terenie kraju, gdzie odbywają kwarantannę. Przebywają w dwuosobowych pokojach, gdzie mają zapewnione wyżywienie i możliwość całodobowej konsultacji lekarskiej. Część podchorążych pozostała na terenie SGSP.

Zobacz także

Wyjaśnią przyczyny zakażeń koronawirusem w SGSP. "Poważne zadniedbanie"

W piątek uczelnia poinformowała, że zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA, wśród funkcjonariuszy i pracowników, którzy mieli bezpośredni kontakt z podchorążymi, został przeprowadzony kolejny etap testów. Próbki pobierano w namiotach rozstawionych na terenie SGSP. Przygotowano również miejsca, w których funkcjonariusze i pracownicy mogli zostać poddani testom, nie wychodząc z samochodu.

W piątek pracę rozpoczął specjalny zespół ds. wyjaśnienia przyczyn i okoliczności wystąpienia przypadków zakażania koronawirusem w SGSP. Zespół zwrócił się do SGSP o udostępnienie dokumentacji związanej ze sprawą. W weekend członkowie zespołu odwiedzają ośrodki szkoleniowe i szkoły pożarnicze, gdzie rozlokowano podchorążych do odbycia kwarantanny.

W czwartek Sejm, na wniosek klubu parlamentarnego Lewicy, wysłuchał informacji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w sprawie sytuacji w SGSP w Warszawie. Kamiński przyznał, że w uczelni doszło do bardzo poważnego zaniedbania oraz zapewnił, że winni poniosą konsekwencje.

Doszło do sytuacji niedopuszczalnej, gdzie nie okazano szacunku i zaufania podchorążym i studentom. Stąd też pierwsze konsekwencje zawodowe

- powiedział Kamiński. Zapewnił, że sprawa ta zostanie "wnikliwie zbadana".

Zobacz także

Studenci na korytarzach. Odwołany zastępca komendanta

W Wielkanoc Onet.pl pokazał nagranie, które powstało wewnątrz uczelni. Widać na nim było studentów leżących na korytarzach na podłodze lub krzesłach. Niektórym za posłanie służyła kurtka czy bluza.

We wtorek, tuż pod świętach, do filmu odniósł się rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP Krzysztof Batorski. W rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl wyjaśnił, że osoby przebywające na kwarantannie musiały opuścić swoje pokoje tylko na czas dezynfekcji.

Tego samego dnia szef MSWiA, minister Mariusz Kamiński, odwołał st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP. "Kierownictwo Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wykazało się rażącą niekompetencją zawodową" - stwierdził  b. rektor-komendant SGSP nadbryg. w st. spocz. Ryszard Grosset w rozmowie z Onetem. 

Sytuację podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej opisano na profilu Mundurowi Dziękują Rządowi na Facebooku. "Na jednym z pododdziałów podchorążowie mają wysoką gorączkę, źle się czują, u niektórych brak smaku i węchu. Niektórzy już od tygodnia, część z nich od wtorku. We wtorek kilku miało tak mocne objawy, że musieli ich zdjąć służby. Wszystko wpisane w dokumentację służbową. Zgłaszają przełożonym, a ci temat uciszają" - brzmiała treść postu.

Zobacz także

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

Koronawirus - najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: raport, objawy, epidemia, zalecenia 

Koronawirus w Polsce - mapa zachorowań z podziałem na województwa

Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Koronawirus - infolinia NFZ

RadioZET.pl/PAP/Onet/tvnwarszawa.pl

C