Zamknij

Koronawirus w Warszawie. Kierowcy nadal muszą płacić za parkingi

17.03.2020 11:49
Koronawirus w Warszawie: parkingi
fot. East News/Jan Bielecki

Koronawirus w szybkim tempie rozprzestrzenia się po Polsce. Spowodowało to zmianę w funkcjonowaniu wielu miast. Jednak kierowcy w Warszawie nadal muszą płacić za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

Za parkowanie nie trzeba płacić m.in. w Gdyni i Krakowie. "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Krakowa, a także z uwagi na nadzwyczajne okoliczności stanu zagrożenia epidemicznego, podjęto decyzję o zawieszeniu od poniedziałku, 16 marca do końca miesiąca opłat i kontroli w Strefie Płatnego Parkowania" - poinformował krakowski magistrat.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

O podobną decyzję zapytano prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowskiego. "To, co jest dla mnie najbardziej istotne to to, żeby w Warszawie mogli zaparkować wszyscy ci, którzy muszą zaparkować, bo np. dojeżdżają do szpitala, wykonać jakieś najbardziej istotne działania. Temu służy również kwestia opłat za parkowanie. W związku z tym na razie nie przewidujemy żadnych zmian" – powiedział Trzaskowski.

Zobacz także

Prezydent stolicy dodał, że jest w kontakcie z włodarzami innych miast. "Będziemy o tym rozmawiać, tak żeby starać się o pewną koordynację naszych działań, jeżeli chodzi o te największe samorządy w Polsce" - zapowiedział. Polska Agencja Prasowa zapytała o to, jak miasto dba o bezpieczeństwo osób, które korzystają z parkomatów. Trzaskowski powiedział, że w poniedziałek zarządził dezynfekcję stacji rowerowych. Zwróci się także o to do firmy obsługującej parkometry.

Zobacz także

Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza przekazała, że "sytuacja jest dynamiczna, na bieżąco ją obserwujemy". "Warto pamiętać, że celem strefy płatnego parkowania jest zapewnienie dostępności miejsc postojowych w centrum. W normalnych warunkach zawieszenie opłat mogłoby spowodować efekt odwrotny od zamierzonego" - zaznaczyła.

Zobacz także

Gałecka dodała, że w strefie płatnego parkowania jest około 30 tys. miejsc parkingowych. Dzięki opłatom i rotacji korzysta z nich dziennie około 120-150 tys. kierowców. Jeśli ratusz zniesie opłaty, zmniejszy tę liczbę. Może to utrudnić znalezienie miejsc. "Stale analizujemy zmiany w zapotrzebowaniu na miejsca postojowe. Jeszcze w czwartek liczba parkujących aut była większa niż w przeciętny dzień ferii zimowych, ale liczba aut i ruch w mieście systematycznie spada" - powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza. Przypomniała ona także, że za parkowanie może zapłacić bez używania parkomatów, czyli za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash, wiadomości SMS lub komend telefonicznych USSD.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP