Zamknij

Epidemia w Warszawie. O 60% mniej wypadków i kolizji

19.03.2020 15:28
Koronawirus w Warszawie
fot. East News/Adam Burakowski

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce trwa akcja "Zostań w domu". Włączyło się w nią wielu ludzi. Świadczy o tym fakt, że na warszawskich ulicach jest mniej samochodów. Dzięki temu na stołecznych drogach jest mniej kolizji i wypadków.

"Spadki w liczbie zdarzeń drogowych oscylują w granicach od 40 do 60 procent" – poinformował Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji. Ma to związek z epidemią koronwirusa w Polsce.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Mieliśmy dni, kiedy nierzadko odnotowywaliśmy nawet po 100 zdarzeń drogowych na ulicach. Ostatnia doba to łącznie 46 zdarzeń, co oznacza spadek rzędu powyżej 50 procent, a biorąc pod uwagę dni wcześniejsze, ogólnie spadki w liczbie zdarzeń drogowych oscylują w granicach od 40 do 60 procent" – powiedział Sylwester Marczak.

Zobacz także

Rzecznik prasowy KSP dodał także, że w związku z zagrożeniem, jakie niesie wirus z Wuhan policjanci mają bardzo dużo pracy. "Mówimy tutaj o licznych kontrolach osób objętych kwarantanną prowadzonych przez policjantów na terenie garnizonu stołecznego. Tylko wczoraj takich kontroli policjanci musieli przeprowadzić 3300" - wyjaśnił Marczak.

Zobacz także

Rzecznik wyjaśnił także, jak wyglądają kontrole osób będących pod kwarantanną. "Kontrole te wyglądają w następujący sposób. W pierwszej kolejności patrol kierowany jest w miejsce zamieszkania osoby poddanej kwarantannie. W momencie, kiedy patrol jest na miejscu, informuje centrum operacyjne, i stąd wykonywane jest połączenie telefoniczne z osobą objętą kwarantanną" - tłumaczył policjant.

Zobacz także

W trakcie rozmowy mundurowi z centrum operacyjnego przekazują informacje, czy dana osoba objęta kwarantanną przebywa w domu, czy poza nim. Nadkomisarz Marczak zaznaczył, że takie kontrole zapewniają bezpieczeństwo funkcjonariuszom. "Natomiast policjanci, którzy są kierowani na interwencje, gdzie istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z osobą zarażoną, mają przy sobie niezbędny pakiet gwarantujący im bezpieczeństwo" - skwitował.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP