Zamknij

Tak chce zapobiegać koronawirusowi. Radny proponuje zmiany w warszawskim metrze

10.03.2020 14:11
bramki w metrze
fot. Marcin Morawski/East News

Radny dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Krystian Suchecki ma pomysł, jak walczyć z koronawirusem. W tej sprawie złożył interpretację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus w coraz szybszym tempie rozprzestrzenia się w Polsce. Odnotowano już 20 przypadków zakażenia. Na Mazowszu są 3 potwierdzone zachorowania na COVID-19. Władze stolicy, m.in. prezydent Trzaskowski i wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł apelują o unikanie skupisk. We wtorek odwołano imprezy masowe w całym kraju.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Do miejsc podwyższonego ryzyka, w których można zarazić się wirusem, należą bez wątpienia środki komunikacji miejskiej. Zarząd stołecznego Zarządu Miejskiego podjął decyzję o zmianie środka do dezynfekcji na taki, który likwiduje również wirusy i grzyby. Z kolei w autobusach w obawie przed koronawirusem zrezygnowano z tzw. ciepłych przycisków. Drzwi ma otwierać kierowca.

Radny chce zawieszenia funkcjonowania bramek w metrze

Teraz warszawski radny idzie o krok dalej. Proponuje czasowe zawieszenie blokad w metrze. Dotykane przez tysiące warszawiaków metalowe elementy są siedliskiem wirusów i bakterii. Na niebezpieczeństwo narażamy się dotykając ręką metalową bramkę, jak i wyjmując kartę miejską, którą później chowamy do portfela.

Właśnie złożyłem interpelację z apelem do Prezydenta @trzaskowski_ aby rozważyć czasowe zawieszenie funkcjonowania blokad w systemie bramek w metrze

- napisał Suchecki na Twitterze.

Na Mazowszu w związku z koronawirusem wstrzymano wycieczki szkolne i odwołano wymiany zagraniczne wśród uczniów. Jednak szkoły nie zostaną zamknięte — poinformowała Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza. Odwołano za to rekolekcje w Wilanowie

Warszawski Uniwersytet Medyczny również reaguje w związku z epidemią koronawirusa. Wykłady na uczelni zostały odwołane do 15 maja. Zgodnie z zarządzeniem rektora WUM nie odbędą się również konferencje i zawieszono wyjazdy służbowe. Władze zakazały także odwiedzin w akademikach.

W woj. mazowieckim do tej pory odnotowano trzy przypadki zakażenia wirusem COVID-19, w całej Polsce jest ich 20. 

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl