Zamknij

Otwarto lasy, warszawiacy chcą powrotu Veturilo. Trzaskowski pisze do ministra

Magdalena Barszczak
21.04.2020 10:10
Veturilo
fot. Adam Burakowski/REPORTER

20 kwietnia złagodzono restrykcje związane z epidemią koronawirusa. Zakaz przemieszczania się został zniesiony, otwarto także parki i lasy. Warszawski ratusz uważa, że w tej sytuacji "nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich".

Stołeczny ratusz spodziewa się, że w związku ze zniesieniem części restrykcji więcej osób będzie chciało skorzystać z komunikacji miejskiej. W związku z tym prezydent Warszawy zaapeluje do rządu o zmianę decyzji dotyczącą zawieszenia rowerów miejskich. "Rafał Trzaskowski napisze list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w sprawie uwolnienia Veturilo" - poinformowała w poniedziałek na Twitterze rzeczniczka magistratu Karolina Gałecka.

Veturilo to alternatywny środek lokomocji. Dajmy mu szansę

- napisała Gałecka.

Zobacz także

Rekreacja dozwolona. Warszawiacy chcą Veturilo. "Dajmy mu szansę"

Ratusz wskazał, że Polska jest prawdopodobnie jedynym państwem w Europie, które zakazało, na poziomie ogólnokrajowym, korzystania z rowerów miejskich.

Kluczową zaletą roweru jest właśnie możliwość dostosowania się do obostrzeń w czasie epidemii koronawirusa. Osoba przemieszczająca się indywidualnie na rowerze może jechać tak, by zachować odpowiedni dystans od innych osób

- czytamy na stronie urzędu miasta.

Dodano, że zniesienie obostrzeń, związanych z przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych, a także otwarcie parków, lasów i bulwarów prawdopodobnie wpłynie na wzrost liczby pasażerów.

W tym kontekście nie widać uzasadnienia dla utrzymywania zakazu korzystania z rowerów miejskich

- uważa magistrat. Przypomina przy tym, że warszawskie Veturilo jest ważnym elementem układu transportowego stolicy.

Zobacz także

Rowery regularnie dezynfekowane

Urząd zwrócił też uwagę, że Warszawa, przed wprowadzeniem zakazu używania Veturilo, wspólnie z operatorem systemu – firmą Nextbike Polska – regularnie dezynfekowała kierownice, siodła, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji.

Na początku kwietnia w związku z zakazem korzystania z rowerów miejskich, terminale Veturilo są wyłączone, a rowery zablokowane. O przywrócenie korzystania z Veturilo apelowali m.in. aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, którzy zachęcali warszawiaków do przekazywania uwag do projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

Koronawirus - najnowsze dane

Koronawirus w Polsce: raport, objawy, epidemia, zalecenia 

Koronawirus w Polsce - mapa zachorowań z podziałem na województwa

Podejrzenie koronawirusa - co robić?

Koronawirus - infolinia NFZ

RadioZET.pl/PAP/um.warszawa.pl/Twitter