Zamknij

Będzie więcej testów w Warszawie? "Staramy się stworzyć kolejne laboratorium"

23.03.2020 16:40
koronawirus w Warszawie
fot. Piotr Molecki/East News

Jesteśmy gotowi do tego, żeby kupić testy - poinformował w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. "Staramy się znaleźć takie miejsce, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie" - podkreślił.

Warszawa walczy z koronawirusem. Rafał Trzaskowski chce stworzyć nowe laboratorium w Warszawie, które będzie wykonywać testy na obecność koronawirusa. O inicjatywie poinformował w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Podobne działania podjęły władze Poznania, gdzie w ubiegłym tygodniu w miejskim szpitalu rozpoczęto wykonywanie badań na obecność SARS-Cov-2.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

My staramy się śladem Poznania znaleźć takie miejsce, w którym można by stworzyć kolejne laboratorium w Warszawie. Jesteśmy gotowi do tego, żeby jakąś liczbę testów kupić po to, żeby tych testów w Warszawie było więcej

– powiedział prezydent Warszawy.

Jak zaznaczył, miasto zwróciło się z tą inicjatywą również do rządu.

Zobacz także

"Chcielibyśmy kupić testy, które są najlepsze"

Trzaskowski podkreślił, że łatwiej jest jednak postawić laboratorium, niż zdobyć testy molekularne.

Na rynku pojawia się mnóstwo testów, które niestety nie dają stuprocentowej gwarancji. My chcielibyśmy kupić te testy, które są najlepsze, które odpowiadają jakością testom, które są w tej chwili przeprowadzane przez rząd

– wyjaśnił.

Zobacz także

Trzaskowski: przestrzegajmy procedur

Prezydent Warszawy zapewnił także, że przez cały czas monitorowana jest sytuacja w warszawskich szpitalach.

Reagujemy na wszystkie sygnały. Staramy się, żeby nasi lekarze, pielęgniarki, cały personel był zabezpieczony w tych szpitalach miejskich

– dodał.

Trzaskowski zaznaczył, w każdym szpitalu może zdarzyć się sytuacja, że przyjdzie do niego ktoś zarażony, dlatego po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie procedur.

Słuchajcie państwo całego personelu medycznego, jeżeli traficie państwo do szpitala

– zaapelował.

W Polsce testy na obecność koronawirusa przeprowadza ponad 30 laboratoriów. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia przebadano dotąd ponad 20 tys. próbek pod kątem wykrycia SARS-CoV-2. W ciągu doby wykonano ponad 2,5 tys. testów. 

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 684 osób (stan na poniedziałek, godz. 13.00). Na skutek COVID-19 8 osób zmarło. Jedna osoba została uznana za wyleczoną. To  "pacjent zero". Na Mazowszu wirusa zdiagnozowano u 147 osób.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP