Zamknij

Epidemia koronawirusa. Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołuje wykłady

10.03.2020 10:20
Warszawski Uniwersytet Medyczny
fot. Wikimedia.org

Warszawski Uniwersytet Medyczny reaguje w związku z epidemią koronawirusa. Wykłady na uczelni zostały odwołane do 15 maja. Zgodnie z zarządzeniem rektora WUM nie odbędą się również konferencje i zawieszono wyjazdy służbowe. Władze zakazały także odwiedzin w akademikach.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś wydał zarządzenie, które opublikowano na stronie internetowej uczelni. Ma ono związek z ustawą o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Dokument obowiązuje do 15 maja, z możliwością przedłużenia.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Odwołuje się wszelkie konferencje i imprezy/wydarzenia organizowane przez WUM oraz zewnętrzne organizowane przez jednostki WUM. Zawiesza się wyjazdy służbowe zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, doktorantów i studentów WUM. Wstrzymuje się przyjazdy do uczelni gości zagranicznych. Wstrzymuje się zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich, jak również wprowadza się zakaz odwiedzin przez gości zewnętrznych

- brzmi opublikowane w poniedziałek zarządzenie.

Zobacz także

W związku z epidemią koronawirusa Warszawski Uniwersytet Medyczny odwołał również wykłady dla studentów. Mają one zostać udostępnione w formie elektronicznej. Uczelnia ogranicza też dostęp studentów do zajęć klinicznych wymagających jednorazowych środków ochrony indywidualnej w warunkach m.in. bloków operacyjnych. Przebieg pozostałych zajęć aktualnie pozostaje bez zmian.

Wobec podjętych regulacji uczelnia dołoży wszelkich starań, aby pomimo nadzwyczajnej sytuacji i podjętych środków ostrożności umożliwić studentom realizację programu nauczania oraz zaliczenia zajęć w innych terminach

- czytamy w dokumencie.

Rozporządzenie rektora nakazuje ograniczenie do minimum kontaktu między pracownikami. Zalecane jest korzystanie z korespondencji mailowej i kontaktów telefonicznych.

Zgodnie z rozporządzeniem w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy, przez czas oznaczony, poza miejscem jej stałego wykonywania. Polecenie takie może zostać wydane m.in. w przypadku: wcześniejszego przebywania pracownika w rejonach występowania koronawirusa, w tym w przypadku powrotu pracownika z wyjazdu zagranicznego; pogorszenia stanu zdrowia pracownika, charakterystycznego dla objawów zarażenia koronawirusem; podejrzenia zarażenia pracownika koronawirusem.

Pracownik zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić pracodawcę o podejrzeniu zachorowania wywołanego wirusem COVID 19

- czytamy.

W woj. mazowieckim odnotowano trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do obywateli o unikanie miejsc, w których przebywa duża liczba ludzi oraz o odpowiedzialne zachowanie w trosce o zapobieżenie kolejnym zachorowaniom.

Zobacz także

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, ważne informacje. RAPORT

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]

Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu

Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]

Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl