Zamknij

Uroczysta msza święta się odbyła. Diecezja zlekceważyła procedury?

Sylwia Bagińska
13.03.2020 16:30
Msza w Świątyni Opatrzności Bożej
fot. East News/Jakub Kaminski

W Polsce koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie. W piątek archidiecezja warszawska ogłosiła dyspensę w uczestnictwie we mszy świętej do 29 marca. Jednak w czwartek pomimo trudnej sytuacji w kraju związanej z epidemią koronawirusa odbyła się msza w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Jak informuje portal OKO.press, nie przestrzegano na niej podstawowych zasad unikania zakażenia.

„Z całą pewnością nie chcę obrażać niczyich uczuć religijnych, ale uważam, że w obecnej sytuacji należy zamknąć kościoły i ograniczyć do nich dostęp wiernych. Modlić można się wszędzie i na różne sposoby – nie tylko osobiście uczestnicząc w Mszy. Kościół pełen modlących się ludzi, narażonych na bardzo bliski i bezpośredni kontakt, z całą pewnością stanowi doskonałe miejsce do rozprzestrzeniania się wirusa” - cytuje słowa rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Mirosław Wielgosia serwis OKO.press.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W czwartek, 12 marca w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się uroczysta msza święta z okazji 7. rocznicy wyboru papieża Franciszka. Przypomnijmy, że tego samego dnia minister zdrowia, Łukasz Szumowski wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. W środę natomiast rząd podjął decyzję o zamknięciu placówek oświaty i instytucji kultury. Wiele firm w całej Polsce wprowadziło system pracy zdalnej.

Zobacz także

Jak informuje serwis Oko.press, wiele osób uczestniczących we mszy świętej przyjęła komunię do ust, co zwiększa ryzyko zarażenia się koronawirusem. Co więcej, duchowni nie zachowywali wobec siebie zalecanego dystansu. Wielu wiernych zalecenia rządu wzięło na poważnie, gdyż frekwencja na mszy nie była duża. 

EN_01419756_0033
fot. East News/Jakub Kaminski
EN_01419756_0010
fot. East News/Jakub Kaminski

Zobacz także

W piątek kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski ogłosił dyspensę od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca. Została udzielona następującym wiernym: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, a także dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem oraz pracownikom służby zdrowia.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/OKO.press

C