Zamknij

Koronawirus w Warszawie. MZ: 8 osób zmarło. Trzaskowski: 30 aktów zgonu

08.04.2020 20:17
Rafał Trzaskowski
fot. Piotr Molecki/East News

Koronawirus w Warszawie - według statystyk podawanych przez resort zdrowia - zabił 8 osób. Rafał Trzaskowski na antenie TVN24 ujawnił, że w Warszawie faktycznie wystawiono 30 aktów zgonu z powodu koronawirusa. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ''Faktach po Faktach'' na antenie TVN24 mówił o rozbieżności w sprawie informacji o zgonach z powodu koronawirusa w Warszawie. Według Trzaskowskiego, ministerstwo zdrowia raportuje o 8 osobach. 

W kartach zgonów w Warszawie w 30 przypadkach jest wpisany koronawirus

- mówił prezydent Warszawy. 

Zobacz także

Do słów prezydenta Warszawy odniósł się natychmiast resort zdrowia. ''Ministerstwo Zdrowia bazuje na informacjach o liczbie zgonów przekazywanych bezpośrednio przez szpitale do stacji sanitarno-epidemiologicznych. Podajemy wiec dokładnie takie statystyki jakie raportują szpitale'' - czytamy na Twitterze. 

Jak wyjaśnia Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller, różnica w statystykach zgonów z powodu koronawirusa wynika z miejsca zameldowania osób zmarłych w warszawskich szpitalach. - Akt zgonu wystawiony w Warszawie często dotyczy osoby zameldowanej poza stolicą - dodał. 

''Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie.Znak ostrzegawczy'' - podaje GIS.

Koronawirus na Mazowszu 

W ciągu minionej doby na Mazowszu odnotowano 12 kolejnych zgonów powiązanych z COVID-19 i potwierdzono 67 przypadków zakażeń koronawirusem - podała w środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie w regionie testy wykazały 1314 zakażonych, a 37 osób zmarło.

W województwie mazowieckim w ciągu doby przybyło ośmiu kolejnych ozdrowieńców, co oznacza, że łącznie to już 27 osób. Nowymi ozdrowieńcami są: 69-latek z powiatu garwolińskiego, 78-latek oraz 25-letnia kobieta z powiatu siedleckiego, dwie kobiety (45 oraz 65 lat) z powiatu grójeckiego oraz 29-letni mężczyzna i 49-letnia kobieta z powiatu pruszkowskiego. Oprócz 55-latki, która przebywała w izolacji domowej, wszystkie osoby przebywały w szpitalu.

Według środowych danych dla Mazowsza w izolacji domowej przebywa 750 osób. W celu wykluczenia zakażenia hospitalizowane są natomiast 699 osoby. 15 142 osób objęto kwarantanną, a 6241 - nadzorem epidemiologicznym.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24