Zamknij

Kwarantanna domowa. Policja przyjedzie pod twój dom. Jak przebiega kontrola?

18.03.2020 12:46
kwarantanna domowa
fot. Facebook.com/KomendaStołecznaPolicji

Ponad dwa tysiące osób objętych jest kwarantanną w związku z podejrzeniem koronawirusa w garnizonie stołecznym. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak wytłumaczył, jak przebiega kontrola. Dodał także, że policjanci podejmujący interwencje z prawdopodobieństwem kontaktu z osobą zarażoną zostali wyposażeni w produkty zapewniające ich bezpieczeństwo.

Na terenie całego garnizonu stołecznego (czyli w Warszawie i powiatach ościennych) kwarantanną objęto ponad dwa tysiące osób. Jak tłumaczył rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak, koordynacją działań związanych z koronawirusem zajmuje się Centrum Operacyjne, które działa w Komendzie Stołecznej Policji i ono też odpowiada za kontrolę osób, które przebywają na kwarantannie.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Policja przyjedzie pod twój dom 

Jak wyglądają kontrole policji? Najpierw patrol kierowany jest w miejsce zamieszkania osoby poddanej kwarantannie. 

W momencie, kiedy patrol jest na miejscu, informuje centrum operacyjne, i stąd wykonywane jest połączenie telefoniczne z osobą objętą kwarantanną

- tłumaczył nadkomisarz Sylwester Marczak.

Zobacz także

Przekazał również, że podczas rozmowy funkcjonariusze z centrum operacyjnego informują osobę objętą kwarantanną, że pod jej domem jest patrol, który sprawdza, czy dana osoba jest w domu. Jak zaznaczył Marczak taki sposób kontroli pozwala na uniknięcie kontaktu policjanta z osobą, która jest podana kwarantannie.

Na filmie opublikowanym na Facebooku stołecznej policji widać, że wystarczy policjantowi pokazać się w oknie. Przypominamy, że za opuszczenie miejsca kwarantanny grozi grzywna do 5 tysięcy złotych.

Jak zaznaczył policjant, funkcjonariusze, którzy są kierowani na interwencje, posiadają przy sobie niezbędny pakiet gwarantujący im bezpieczeństwo.

Podkreślił, że tylko w ciągu ostatnich dni przekazano do poszczególnych jednostek policji dziesiątki tysięcy produktów zapewniających bezpieczeństwo, począwszy od rękawic nitrylowych, kombinezonów, a skończywszy na 12 tys. pojemników z płynem do dezynfekcji.

Marczak zachęcił także, aby odłożyć wizyty w komendach i komisariatach policji. Wskazał również, że z policjantami można się skontaktować telefonicznie lub mailowo.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Europie. Coraz więcej przypadków zarażenia wirusem SARS CoV-2 potwierdza się w Polsce. Na Mazowszu odnotowano do tej pory 38 osób zakażonych (stan na środę godz. 8.30).

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP