Zamknij

Koronawirus. Czy można iść na spacer do lasu czy parku? Nowe przepisy

01.04.2020 15:59
park w Warszawie
fot. Piotr Molecki/East News

Warszawa walczy z koronawirusem. Od środy zamknięte są miejskie ogrodzone tereny zieleni. Aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, miasto zaapelowało również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych. 

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Zawieszono korzystanie z rowerów miejskich. Zdecydowano także o zamknięciu parków czy lasów. W dalszym ciągu warszawiacy nie powinni korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Wcześniej obostrzenia nie dotyczyły samotnych spacerów. Czy można zatem wyjść na spacer do parku? Odpowiedzi na to pytanie udzielono w serwisie rządowym dotyczącym działań w związku z koronawirusem.

Nie. Wprowadzamy całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych

- czytamy na stronie gov.pl.

Jednocześnie zaznaczono, że aktywność podczas epidemii powinna być ograniczona do minimum. " Traktujmy możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy" - brzmi oświadczenie rządu.

Zobacz także

Zamknięte parki, lasy i bulwary

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka, restrykcje dotyczą obszarów, które są ogrodzone - zostaną one zamknięte. Z kolei tam, gdzie są obszary nieogrodzone jest kontynuowana, trwająca od dwóch tygodni, akcja plakatowa informująca o aktualnym stanie epidemii i zachęcająca do nieodwiedzania tych miejsc i pozostania w domach. Tam realizowane są wzmożone patrole.

W ten weekend straż miejska przeprowadziła 450 kontroli

- poinformowała Gałecka.

Jak przekazał stołeczny ratusz w komunikacie, w związku z rządowymi obostrzeniami, dotyczącymi stanu epidemii, mieszkańców obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zieleni, pełniących funkcje publiczne. Dotyczy on parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz ogródków jordanowskich.

Zobacz także

"W trosce o zdrowie, mieszkańcy nie powinni także korzystać z placów zabaw, siłowni plenerowych i innych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Stołeczne lasy również będą niedostępne dla spacerujących" - poinformowano.

W stolicy jest 88 parków oraz 258 skwerów i zieleńców, z czego 1022 ha należy do miasta. Zgodnie z zaleceniami rządowymi, od środy zamknięte zostaną tereny ogrodzone o łącznej powierzchni 9,42 ha. W pozostałych miejscach, również na plażach i bulwarach, pojawią się plakaty o obowiązującym zakazie wstępu. Tereny zieleni, tak jak dotychczas, będzie kontrolować Straż Miejska.

Zobacz także

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/gov.pl