Zamknij

Koronawirus w szpitalu na Banacha. 72 osoby na kwarantannie

20.03.2020 10:21
szpital przy ul. Banacha
fot. Jan Bielecki/East News

Izba przyjęć Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha jest otwarta – poinformował w piątek rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś. Dodał, że obecnie na kwarantannie przebywają 72 osoby, które miały kontakt z zakażonym pracownikiem.

Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha, który w czwartek został zamknięty ze względów epidemiologicznych, o północy uruchomił swoją działalność i funkcjonuje tak, jak miało to miejsce przed zamknięciem. Informacje tę przekazał w piątek w TVN24 rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Rektor WUM podkreślił, że sytuacja wymaga dokładnego zbadania.

Ja bym proponował, abyśmy nie ferowali żadnych wyroków przedwcześnie. Wymaga to dokładnej analizy, ale ważniejszą sprawą było to, żeby sprawnie zadziałać w sytuacji, która się wydarzyła, tak, aby ta blokada szpitala była jak najkrótsza

– podkreślił prof. Wielgoś.

Zaznaczył też, że w tej chwili izba przyjęć szpitala przy ul. Banacha jest podzielona na dwie części. Jedna część obsługuje pacjentów zgłaszających się z podejrzeniem infekcji koronawirusa, a na drugą zgłaszają się chorzy ze zwyczajnymi dolegliwościami.

Zobacz także

Koronawirus w szpitalu na Banacha

U jednego z pracowników medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie test wykazał obecność koronawirusa. Poinformowano odpowiedzialne służby i wdrożono procedury. Jak poinformował w czwartek popołudniu Mazowiecki Urząd Wojewódzki, nie ma decyzji o zamknięciu szpitala.

Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oświadczyła, że "u jednego z pracowników medycznych CSK UCK przy ul. Banacha test na SARS-Cov-2 okazał się pozytywny".

Rzeczniczka zaznaczyła, że opracowano listę osób, które mogły pozostawać w kontakcie bezpośrednim z osobą zakażoną i listę osób kontaktowanych pośrednio.

Zgodnie z zaleceniami osoby z kontaktu bezpośredniego są zobowiązane do przejścia 14-dniowej kwarantanny, a osoby z kontaktu pośredniego są zobligowane do obserwowania swojego stanu zdrowia, pomiaru temperatury ciała i nie podlegają ograniczeniom. Zgodnie z wytycznymi, podjęto także decyzję o dezynfekcji obszarów, w których ostatnio przebywały osoby skontaktowane bezpośrednio. Dyrekcja UCK WUM dokłada wszelkich starań, aby funkcjonowanie szpitala zostało wznowione jak najszybciej. Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i pracowników szpitala

- dodała.

Zobacz także

Izba przyjęć w szpitalu na Banacha czasowo zamknięta

"Szpital jest obecnie dezynfekowany, a Izba Przyjęć czasowo zamknięta. Pacjenci potrzebujący pilnej pomocy kierowani są do innych Izb Przyjęć. Pacjenci przebywający w szpitalu są pod opieką medyczną. Szpital nie zaprzestał działania" - przekazał z kolei Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Zamknięcie części szpitala potwierdził wcześniej w TVN24 prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Szpital jest czasowo zamknięty, nie mam oficjalnego komunikatu ze strony dyrekcji, ale wiemy, że pracownik administracji szpitala jest zakażony wirusem, więc osoby z najbliższego kontaktu są poddane badaniu, a na razie wejście i wyjście ze szpitala jest czasowo wstrzymane

- powiedział na antenie stacji.

Jak donosiły media, powołując się na nieoficjalne źródła, izba przyjęć w szpitalu na Banacha została zamknięta, po tym, kiedy okazało się, że jeden z zarządzających zaraził się koronawirusem. O zamknięciu Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha informowali na Twitterze rezydenci OZZL. 

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Zobacz także

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/TVN24/OZZL/Twitter