Zamknij

Szpital polowy na Stadionie Narodowym. Minister podał szczegóły

19.10.2020 17:58
Szpital na Stadionie Narodowym
fot. PAP/Paweł Supernak

Szpital polowy na Stadionie Narodowym w Warszawie ma zacząć funkcjonować na przestrzeni najbliższych dni. - Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych, pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym. Chcemy przygotować w pierwszym etapie 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii - przekazał w poniedziałek szef KPRM, Michał Dworczyk.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym w Warszawie ma być wyposażony w 500 łóżek dla pacjentów z koronawirusem.

Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będą miejsca dla osób chorych z objawami, takimi wymagającymi leczenia tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów

Michał Dworczyk, szef KPRM

- Docelowo będziemy chcieli, aby tutaj była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1000 sztuk - dodał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie ma powstać szpital tymczasowy Dworczyk podkreślał, że "jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii, dziennie mamy 8-9 tysięcy zachorowań".

Zobacz także

Podkreślił, że "niezwykłą służbę" wykonuje lekarze, personel medyczny i służby zaangażowane w walkę z pandemią.

"Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w różnego rodzaju i na różnych poziomach szpitali - to koordynują wojewodowie, a przede wszystkim MSWiA, to my musimy, jako odpowiedzialny rząd myśleć o różnych wariantach, również o takich kiedy system służby zdrowia stanie na krawędzi wydolności" - zaznaczył minister.

Zobacz także

Dlatego - tłumaczył - premier Mateusz Morawiecki w sobotę podjął decyzję o tym, by rozpocząć przygotowanie szpitali tymczasowych. Jak dodał pierwszy taki szpital powstanie na Stadionie Narodowym, a kolejne będą przygotowywane w wybranych województwach, pod nadzorem wojewodów i MSWiA.

Dworczyk wskazał, że szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

Szpital polowy dla pacjentów z Covid-19 ruszy za kilka dni

Dworczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do pytań, kiedy ruszy szpital tymczasowy na PGN Stadionie Narodowym.

"Chcemy jasno powiedziecie, to nie jest szpital na teraz. Chociaż służba zdrowia boryka się z bardzo dużymi wyzwaniami, to system funkcjonuje. Musimy myśleć o sytuacjach różnych, również o czarnych scenariuszach i dlatego tego rodzaju placówka powstaje" - stwierdził szef KPRM.

Zobacz także

Jak zaznaczył, rząd chce, by szpital ten osiągnął gotowość do przyjęcia pacjentów, gotowość do funkcjonowania jak najszybciej.

Zobacz także

"Myślimy raczej o dniach, a nie tygodniach. Natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą musiały być wykorzystywane" - powiedział Dworczyk.

W Warszawie powstaną dwa szpitale tymczasowe

- Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przystąpi do budowy kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. To jest ważne z uwagi na to, że pandemia w Warszawie przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie stolicy - mówił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na Stadionie , gdzie ma powstać tymczasowy szpital dla chorych na Covid-19 dziennikarze pytali, m.in. czy już zapadła decyzja o powstaniu drugiego tymczasowego szpital na Mazowszu.

Szef MSWiA odparł, że "będzie drugi szpital tymczasowy w Warszawie". Pracami nad jego przygotowaniem - dodał - kieruje b. minister zdrowia, a obecnie wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zobacz także

- Wojewoda Konstanty Radziwiłł (...) przystąpi również do budowy kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. To jest ważne z uwagi i na to, że pandemia w Warszawie niestety przyjmuje duże rozmiary, ale również na centralne położenie Warszawy; że w sytuacjach szczególnych będzie można do Warszawy przewozić, transportować pacjentów wymagających takiej pomocy, z centralnej Polski na pewno - podkreślił Kamiński.

Jak zaznaczył, jeśli będzie taka konieczność, to w całej Polsce powstanie sieć szpitali tymczasowych.

- Każdy wojewoda przygotowuje się do tworzenia takiego szpitala w swoim województwie - zapowiedział minister.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP