Zamknij

Wybory w maju? Trzaskowski: To skrajnie nieodpowiedzialne. "Narażanie seniorów"

24.03.2020 10:07
wybory
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

Czy wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z planem? Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego organizacja głosowania w czasie epidemii jest niemożliwa, a wręcz nieodpowiedzialna. 

Polska zmaga się z epidemią koronawirusa. Rafał Trzaskowski decyzję o nieprzesunięciu głosowania zaplanowanego na 10 maja uznał za "nieodpowiedzialną". "Nie wyobrażam sobie organizacji wyborów prezydenckich" - stwierdził we wtorek prezydent Warszawy.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

W obecnej sytuacji jest to niemożliwe. […] Nie wiem, jak można organizować wybory w takiej sytuacji, narażając seniorów, członków komisji wyborczych. [...] Powiem wprost, miasto Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów 

- mówił w TVN24.

Prezydent stolicy zaznaczył jednak, że "decyzja jest po stronie rządu, to rząd będzie ją podejmował".

Zobacz także

Za mało kandydatów

Trzaskowski uważa, że do tej pory na członków obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się zbyt mało kandydatów. Przypomnijmy, termin ich zgłaszania mija 10 kwietnia.

Wydaje się, że takich zgłoszeń jest zbyt mało. Dlatego organizacja wyborów jest nie tylko nie możliwa, ale także skrajnie nieodpowiedzialna

- ocenił.

O przesunięcie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja zaapelowała opozycja, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Argumentowała, że w warunkach epidemii nie da się prowadzić kampanii wyborczej, a zorganizowanie samych wyborów byłoby ryzykowne.

W ubiegłą środę premier Mateusz Morawiecki, pytany czy związku z epidemią koronawirusa możliwe jest przesunięcie wyborów prezydenckich, odpowiedział, że powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności, np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 766 osób (stan na wtorek, godz. 10.00). Na skutek COVID-19 8 osób zmarło. Jedna osoba została uznana za wyleczoną. To  "pacjent zero". Na Mazowszu wirusa zdiagnozowano u 175 osób.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP