Zamknij

Czerwona strefa w Warszawie? Trzaskowski o doniesieniach o zamknięciu stolicy

24.03.2020 13:05
Warszawa
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Od ponad tygodnia w mediach pojawiają się plotki o zamknięciu Warszawy. Jakie są plany władz na czas epidemii w stolicy? Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do powtarzających się w sieci doniesień.

Warszawa walczy z koronawirusem. Czy zamkną stolicę? Prezydent w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 stwierdził, że nikt nie konsultował z nim takich planów.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Trzaskowski: Rząd tego nie potwierdził

Plotki o zamknięciu Warszawy pojawiają się w mediach już od dłuższego czasu. Władze i rząd ich nie potwierdziły i apelowały, żeby nie wierzyć w tzw. fake newsy. W piątek stan zagrożenia epidemicznego zamieniono na stan epidemii. Prezydent Warszawy po raz kolejny podkreślił, że nie ma informacji na temat zamknięcia stolicy.

Rząd nigdy tego nie potwierdził, a to rząd wydaje rzetelne komunikaty w tej sprawie. Nikt z nami tego nie konsultował i nie widzę żadnego racjonalnego powodu, dlaczego miałoby tak być

– mówił w TVN24.

Dodał też, że nie słyszał również o takich planach teoretycznych.

Nic o tym nie wiem. Takich informacji nieprawdziwych, które mają siać panikę, pojawia się w eterze mnóstwo, w związku z tym ja wszystkich uczulam – proszę zwracać uwagę tylko na komunikaty, które wydaje rząd tudzież samorząd, bo to jedyne rzetelne informacje, a nie to, co krąży w sieci

– zaapelował do warszawiaków.

Zobacz także

90 pacjentów z COVID-19 w Warszawie

W Warszawie jest około 90 pacjentów z COVID-19 - poinformował we wtorek prezydent Warszawy. Jak zaznaczył Trzaskowski, pacjenci są leczeni w Szpitalu MSWiA, ale w przyszłości może być tak, że będą trafiać też do miejskich placówek.

Na Mazowszu obecnie wskaźnik zachorowań jest największy w kraju. Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia liczba pacjentów z COVID-19 wynosi 175, jedna osoba nie żyje. Trzaskowski dopytywany w TVN 24, ile jest chorych tylko w stolicy, odparł, że rząd zastrzegł sobie prawo do podawania dokładnych informacji.

Wiemy, że tych pacjentów jest ok. 90 w tej chwili, ale sytuacja bardzo dynamicznie się zmienia

– podał prezydent Warszawy.

Trzaskowski mówił również o sytuacji w dziesięciu warszawskich szpitalach, które jego zdaniem radzą sobie w obliczu epidemii.

Warszawskie szpitale są gotowe, mamy zapasy, natomiast oczywiście jeżeli ta sytuacja będzie trwała dłużej, to tych zapasów powinno być więcej

– powiedział.

Jak wyjaśnił, "za koronawirusa odpowiada szpital rządowy na Wołoskiej", czyli przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Gdyby sytuacja się pogarszała, może być tak, że również warszawskie szpitale w przyszłości będą leczyć pacjentów z koronawirusem, więc musimy być gotowi

- podkreślił.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 774 osób (stan na wtorek, godz. 13.00). Na skutek COVID-19 9 osób zmarło. Jedna osoba została uznana za wyleczoną. To  "pacjent zero". Na Mazowszu wirusa zdiagnozowano u 175 osób.

Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/TVN24/PAP