Zamknij

Warszawski personel medyczny dostanie maseczki i rękawice. "Mamy to"

Magdalena Barszczak
27.03.2020 10:27
Warszawski personel medyczny dostanie maseczki i rękawice. "Mamy to"

Sprzęt ochrony osobistej, w tym maseczki, kombinezony, fartuchy, rękawice, przyłbice i płyny do dezynfekcji lada chwila trafią do warszawskich szpitali - poinformował w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Środki na zakup sprzętu pochodzą z rezerwy kryzysowej.

"Mamy to! Zamówiony przez nas sprzęt ochrony osobistej, którego tak bardzo brakuje lekarzom i personelowi szpitali, dociera do Miasta Stołecznego Warszawy" – poinformował w czwartek na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

"Maseczki, fartuchy, kombinezony, przyłbice, rękawice, płyny do dezynfekcji już są w naszych magazynach i lada chwila trafią do warszawskich szpitali, które tak bardzo ich potrzebują"

- wyliczył prezydent. Jak zaznaczył, 50 proc. zamówienia, czyli ok. 90 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu, "jest już na miejscu".

Zobacz także

Sprzęt dla personelu medycznego trafił do Warszawy. "To priorytet"

Trzaskowski podkreślił, że na pierwszym froncie walki z koronawirusem są lekarze, pielęgniarki i personel szpitalny. "Zapewnienie im bezpieczeństwa to dziś priorytet – to ich zdrowie i bezpieczeństwo są podstawowym warunkiem bezpieczeństwa nas wszystkich" – napisał. Jak dodał, personel lekarski musi mieć pewność, że jest dobrze chroniony.

Trzaskowski wyjaśnił, że środki na zakup sprzętu pochodzą z rezerwy kryzysowej. "Zdecydowałem o przekazaniu z niej na ten cel 12 mln zł" – przypomniał. Wyjaśnił też, że część tej kwoty zostanie też przeznaczona na sytuacje nieprzewidywalne, związane z rosnącym zagrożeniem epidemicznym i ochroną najbardziej narażonych na zachorowanie grup mieszkańców.

Prezydent Warszawy zaznaczył ponadto, że stołeczne szpitale i przychodnie podejmują również własne wysiłki, aby poprawić procedurę zakupów na bardzo trudnym obecnie rynku. Między innymi z powodu kłopotów z realizacją dostaw i rosnących cen placówki te stworzyły grupę zakupową, aby na bieżąco uzupełniać swoje zaopatrzenie. "To kolejny powód, by dziękować, kłaniać się w pas i być dumnym z ludzi, którzy dbają o warszawską ochronę zdrowia!" – stwierdził Trzaskowski.

Zobacz także

Koronawirus na Mazowszu

Według danych sanepidu (stan na 26 marca, godz. 16) na terenie województwa mazowieckiego w ciągu doby potwierdzono czterdzieści kolejnych przypadków COVID-19. Łącznie odnotowano ich 291. W czwartek poinformowano o dwóch kolejnych zgonach w Warszawie

78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta byli hospitalizowani w Warszawie  – poinformował w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Stan obu tych osób był ciężki. Mieli choroby współistniejące.

Pierwszy przypadek COVID-19 w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii. Rząd zaostrzył warunki kwarantanny. Od środy, 25 marca, w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się. Można jedynie wyjść do pracy, po zakupy spożywcze, apteki, lekarza, wyprowadzić psa. Jednocześnie poruszać się w grupie mogą nie więcej niż dwie osoby, nie dotyczy to rodzin. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP