Oceń
Śluby w czasie epidemii mogą się odbywać, jednak z pewnymi ograniczeniami. Obecnie nowożeńcy składają przysięgę małżeńską tylko w towarzystwie urzędnika i świadków. Na uroczystość nie można zapraszać gości.
Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB
Jakie śluby wybierają warszawiacy w dobie koronawirusa?
Jak poinformował stołeczny ratusz, w marcu w Warszawie spośród 205 zawartych małżeństw 194 ceremonie odbyły się w salach USC, osiem to śluby konkordatowe, a trzy miały miejsce w plenerze.
Tylko w marcu nowożeńcy odwołali blisko 25 proc. uroczystości. Żadna z ceremonii nie została odwołana przez stołeczny Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkowo wszystkie pary, które miały zaplanowane na najbliższe tygodnie śluby w plenerze, zdecydowały o ich przeniesieniu do sal USC
– podkreślił ratusz.
Warto dodać, że tym samym okresie rok temu w stolicy odbyło się 298 ceremonii ślubnych. Spośród nich 257 małżeństw zawarto w salach ślubów USC, 8 w plenerze, a 33 to śluby konkordatowe" – podało miasto.
Ograniczenia na ślubie w związku z epidemią
Obecnie, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadzono ograniczenia, związane z samymi uroczystościami. Podczas ceremonii - oprócz urzędnika stanu cywilnego, obecni mogą być jedynie nowożeńcy oraz świadkowie. Jak wyjaśnił ratusz, to właśnie między innymi z tego powodu wiele młodych par rezygnuje z zawarcia małżeństwa w pierwotnie zaplanowanym terminie.
Narzeczeni mogą jednak być spokojni - ceremonie ślubne zaplanowane na najbliższe dni odbędą się
– zaznaczył stołeczny magistrat.
Miasto poinformowało również, że w tej chwili wszystkie informacje, dotyczące zawierania małżeństw, są udzielane telefonicznie i mailowo.
Warto również pamiętać, że dokumenty dotychczas złożone w związku ze ślubami zachowują swoją ważność – podkreślono i dodano, że "zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa" ważne jest przez sześć miesięcy od daty jego złożenia.
Jeśli młoda para zdecyduje o zmianie daty ceremonii, a nowy termin zostanie wyznaczony po upływie ważności dokumentu, konieczne jest złożenie nowego "zapewnienia"
– podał urząd.
Ponadto, ratusz przypomina, że od poniedziałku, 16 marca, nieczynnych jest sześć siedzib USC zlokalizowanych na Białołęce, Bielanach, Ochocie, Woli, a także w Wesołej i w Wilanowie.
Koronawirus na Mazowszu
W niedzielę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała, że w ciągu ostatniej doby na Mazowszu odnotowano 66 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz dwa przypadki ozdrowienia. Łącznie w regionie potwierdzono do tej pory 967 zakażeń.
Do tej pory odnotowano łącznie 10 ozdrowieńców, po 5 kobiet i mężczyzn. Wykazały ich stacje w Pruszkowie, Warszawie, Kozienicach, Mińsku i Otwocku. Najmłodsza osoba ma 18 lat, najstarsza 63 lata.
Z danych WSSE w Warszawie (stan na godz. 16.00 w niedzielę) wynika, że ostatniej doby na Mazowszu w związku z COVID-19 zmarła jedna osoba. To 71-letni mężczyzna hospitalizowany w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, który posiadał choroby współistniejące.
Z kolei z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia (stan na godz. 17.30 w niedzielę) wynika, że zmarło sześć osób. Są to dwie kobiety w wieku 46 i 51 lat oraz dwaj mężczyźni w wieku 71 i 77 lat - wszyscy hospitalizowani w Radomiu, a także 66-letni mężczyzna i 89-letnia kobieta - hospitalizowani w Warszawie.
Dotychczas według danych WSSE w związku z zakażeniem koronawirusem na Mazowszu zmarło 20 osób.
Koronawirus - co trzeba wiedzieć?
- Koronawirus - najnowsze informacje
- Koronawirus w Polsce - raport, objawy, leczenie, epidemia, najważniejsze dane
- Tych leków nie wolno wywozić za granicę w związku z koronawirusem [LISTA]
- Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
- Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
- Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
- Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto zapłaci za badania?
- Koronawirus a podróże - utrudnienia
- Koronawirus: kwarantanna domowa. Za jej złamanie grozi więzienie
RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł